شنبه 22 شهريور 1399   |   اخبار مرکز ، مستند    |    منوچهر طیاب ، خاکسپاری- وین    |    70

مراسم خاکسپاری «منوچهر طیاب» در وین برگزار شد

مراسم خاکسپاری «منوچهر طیاب» در وین برگزار شد

پیکر استاد «منوچهر طیاب» مستندساز پیشکسوت سینمای ایران در حالی 21 شهریورماه همزمان با روز ملی سینما در گورستان مرکزی شهر وین اتریش به خاک سپرده شد که خانواده، بستگان، دوستان و هنرمندان ایرانی مقیم وین حضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فرهاد ورهرام مستندساز که در این مراسم حضور داشت، در گفتگویی به خبرگزاری ایسنا گفت: در دهه‌ی 60 گروهی از تحصیلکرده‌های سینما از اتریش و فرانسه به ایران آمدند که آنها تاثیر زیادی بر سینما، بخصوص سینمای مستند ایران گذاشتند.

وی ادامه داد: گروهی که از اتریش آمدند نظیر سهراب شهید‌ثالث، منوچهر طیاب و خسرو سینایی متاسفانه هیچ‌کدام الان بین ما نیستند. این سه هنرمند به نسل من که نسل سوم سینما در ایران هستیم، یاد دادند که چطور نگاه کنیم و چطور فیلم بسازیم؛ چون تجربه‌های که ما داشتیم بیشتر بومی بود و در داخل ایران انجام می‌شد.

این هنرمند با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی منوچهر طیاب توضیح داد: آقای طیاب نسبت به مستندسازان دیگر، هنرمند گوشه‌گیری نبود و بسیار ساده کار می‌کرد و در عین حال دائماً مشغول کار و سفر بود و ایران را واقعاً دوست داشت و موضوعاتی را که مطرح می‌کرد تا آن موقع کمتر کسی به این موضوعات توجه می‌کرد.

وی ادامه داد: آقای طیاب در سفرهایش نزدیک به 100 فیلم ساخت و 4 کتاب منتشر کرد و خیلی این خاک را دوست داشت. وقتی فیلم‌های طیاب را نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که روایت‌گر آب، باد، خاک و آتش بود و سرانجام خودش را به آتش سپرد که تا ابد مهمان خاک باشد.

فرهاد ورهرام در بخش پایانی سخنانش گفت: امروز که طیاب را به خاک می‌سپاریم، روز ملی سینما در ایران است. چند وقت قبل مراسم تقدیری برای منوچهر طیاب در سینماحقیقت برگزار شده بود که خسرو سینایی از او تقدیر کرد، سینایی هم متاسفانه چند هفته قبل از دنیا رفت و به یاد دارم در آن مراسم تقدیر، خسرو سینایی از سهراب شهید‌ثالث یاد کرد، اما حالا هیچ کدام در بین ما نیستند.

او در پایان گفت: من از طرف خانه سینما، انجمن صنفی مستندسازان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی درگذشت منوچهر طیاب را به خانواده و دوستان این هنرمند تسلیت می‌گویم.

گفتنی است: در ابتدای مراسم خاکسپاری استاد طیاب، ناهید صفاودری با ویلون‌سل قطعه‌ای از سرگئی راخمانینف را اجرا کرد و سپس سعید منافی فیلمساز ایرانی مقیم وین درباره‌ی طیاب صحبت کرد و در ادامه نریمان حجتی با تار قطعه‌ای را نواخت.

مراسم خاکسپاری منوچهر طیاب که چهارم شهریور ماه به دلیل سرطان در وین از دنیا رفت، روز جمعه 21 شهریورماه در آرامگاه مرکزی این شهر در اتریش انجام شد. وی متولد سال ۱۳۱۶ در تهران، دانش‌آموخته‌ رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش بود که از سال ۱۳۴۲ با ساخت فیلم «سفال» به حرفه‌ مستندسازی روی آورد و در ۵۷ سال اخیر، نزدیک به ۱۰۰ فیلم میراث فرهنگی و تاریخی را کارگردانی کرد.

روحش شاد و نامش جاوید باد.