92/11/09

مراسم دهمین سالمرگ «محمدرضا شریفی» در سالن سینماحقیقت برگزار می شود

از ساعت 17 عصر امروز (چهارشنبه 9 بهمن ماه) مراسم دهمین سالمرگ «محمدرضا شریفی» فیلمبردار فقید سینمای ایران، در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این مراسم که به همت جمعی از شاگردان و دوستان این هنرمند فقید، بویژه اُرد عطارپور، مرتضی ندایی و... برگزار می شود، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره محمدرضا شریفی و ذکر سخنانی کوتاه درباره او، یکی از آثار وی به نمایش درخواهد آمد.

محمدرضا شریفی متولد سال 1330 در شهر تویسرکان و فارغ‌التحصیل دانشكده‌ هنرهای دراماتیك در رشته‌ «سینما، تلویزیون، رادیو» بود. از مهم‌ترین فعالیت‌های هنری او می‌توان به تدریس دروس عكاسی و فیلم‌برداری و كارگردانی در مراكز معتبر دانشگاهی مانند دانشكده‌ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، دانشكده‌ سینما و تئاتر دانشگاه هنر، مركز اسلامی آموزش فیلم‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مؤسسه‌ آموزش عالی سوره (اصفهان) و دانشكده‌ صداوسیما اشاره كرد.
شریفی عضو شورای اسلامی ارزشیابی هنرمندان سینما و شورای مركزی انجمن فیلم‌برداران سینمای ایران بود و ضمن عضویت در هیأت‌های داوری جشنواره‌های مختلف، در تدوین برنامه‌های درسی و تألیف كتب مختلف آموزشی در رشته‌های سینما و تلویزیون و عكاسی در سطوح مختلف نیز همكاری داشت؛ ضمن اینکه وی در تهیه‌ی بیش از 90 فیلم كوتاه و نیمه بلند به عنوان كارگردان، فیلم‌بردار، تدوین‌گر و نویسنده‌ گفتار متن، حضور چشمگیری داشت.
شریفی مدیریت فیلمبرداری بیش از 15 فیلم سینمایی از جمله «پرستار شب»، «تمام وسوسه‌های زمین»، «ارثیه»، «در مسلخ عشق»، «دادستان»، «یار در خانه»، «سفر مردان خاكستری»، «خواب خاك» و... را نیز برعهده داشت.
عضویت در هیات انتخاب چهارمین دوره‌ جشنواره‌ بین‌المللی پویانمایی تهران، آخرین برگ كارنامه‌ی هنری این استاد فقید محسوب می‌شود.

وی روز چهاردهم بهمن 1383 در سن 53 سالگی درگذشت.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت