92/12/05

کتاب «مستندسازان سخن می گویند» با ترجمه شاپور عظیمی راهی بازار نشر می شود

به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، کتاب «مستندسازان سخن می گویند» (DOCUMENTARY FILMMAKERS SPEAK) نوشته لیز استابز (LIZ STUBBS) توسط شاپور عظیمی ترجمه و راهی بازار نشر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شاپور عظیمی درباره ترجمه کتاب «مستندسازان سخن می گویند» اظهار داشت: این کتاب گفتگو با مستندسازان مشهور جهان است و دارای یک مقدمه و 13 فصل از جمله: جاده­ای به سوی واقعیت/ آلبرت میسلس (Albert Maysles): پدر سینمای بیواسطه/ سوزان فرومکه (Susan Froemke): تجلیل از حرفة مستند­سازی/ دی. ای. پن بیکر و کریس هگداس (D. A. Pennebaker and Chris Hegedus): مهندسی سینمای غیرداستانی/ کن برنز (Ken Burns): باستان شناس عاطفی/ راس مک­ال وی (Ross McElwee): متخصصی که برای خودش کار می­کند/ لیز گارباس (Liz Garbus): مواجهه با بشریت / نیک برومفیلد  (Nick Broomfield): ماجراجوی مدرن/ جو برلینگر (Joe Berlinger): قصه­گوی ژورنالیست/ بروس سینوفسکی (Bruce Sinofsky): فیلم­سازی تجربی: وارد کردن ما به درون داستان / ایروینگ ساراف (Irving Saraf): بازآفرینی عواطف/ آلی لایت (Allie Light): به دنبال استعاره و باربارا کاپل (Barbara Kopple): شجاعانه از دید لنز دوربین می باشد.              

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این کتاب بیوگرافی از مستندسازان ارائه می دهد یا شیوه کاری آنها را بررسی می کند، خاطرنشان کرد: در واقع پیش از آغاز گفت­و­گو­ها خانم استابز مقدمه ای از بیوگرافی و آثار مصاحبه شوندگان را طرح می کند و در ادامه شیوه کاری آن­ها را طی پرسش هایی دقیق مورد بررسی قرار می­دهد.

عظیمی با اشاره به اینکه در شرایطی که سینمای مستند ایران دچار کمبود منابع تحقیقاتی است و ترجمه منابع لاتین کمک زیادی به مستندسازان می کند، تصریح کرد: در میان سینماگران داستانی و مستندساز این نکته که پس از ساختن یکی دو فیلم دیگر نیازی به آموزش وجود نداشته باشد، به ثبت رسیده است! در حالی که هیچ گاه آموزش فیلم­سازی را نباید متوقف ساخت، بلکه در هر سن و سال و جابگاهی فیلمسازان داستانی و مستند به آموزش نیاز دارند.

وی در پایان گفت: لازم است که جدیدترین منابع را بتوان ترجمه کرد و در اختیار فیلم سازان قرار داد. یادمان باشد که رابطه ما با سینمای جهان به گونه ای نیست که از معیارهای سینمای غرب به طور کامل تبعیت کنیم، اما اگر پند لقمان به فرزندش را در خاطر داشته باشیم آن وقت هیچ اشکالی ندارد که دانش سینمایی را از آن سوی آب ها نیز بیاموزیم.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت