92/12/27

در نوروز 93 مستند «نوروز در پامیر» کلید می خورد

فیلم مستند «نوروز در پامیر» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی مهدی بمانی، در نوروز 1393 کلید می خورد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موضوع کلی این طرح مستند، شناسایی منطقه بدخشان تاجيکستان در قالب موضوعات فرهنگی، اجتماعی و توریستی در راستای توسعه طرح «ميراث مشترک» مورد بحث در هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت است.

برپایه این گزارش، منطقه بدخشان که بخش هایی از افغانستان و تاجيکستان امروزی را دربر مي گيرد، به لحاظ موضوعات تاریخی فرهنگی و اجتماعی گنجينه ایست که بخش بزرگی از تاریخ تمدن بشری را در خود جای داده است. پامير که امروزه به بخش تاجيک نشين تاجيکستان اطلاق مي شود تنها منطقه شيعه نشين آسيای مرکزیست که علاوه بر باورها و آیين های اسلامی و ایرانی، آثاری از زندگی باستانی را نيز در خود جای داده است و نوروز به عنوان مهمترین جشن ایرانی، همچنان با سنت های قدیمی در این منطقه جشن گرفته می شود.

از سویی قدمگاه های حضرت علی (ع)، چشمه بی بی فاطمه زهرا (س) و خانه های بدخشانی از دیگر جاذبه های این منطقه است؛ ضمن اینکه زبان و گویش های این منطقه نیز از زبان های بسيار قدیمي است که در طول تاریخ پُر فراز و نشيب اقوام آریایی، همچنان زنده نگه داشته شده است.

گفتنی است: در پرونده فیلمسازی «مهدی بمانی» تهيه کنندگی و کارگردانی بيش از ٣٠ فيلم مستند با موضوع آسيای مرکزی و تاجيکستان به چشم می خورد؛ ضمن اینکه وی طی سال های گذشته مستندهای بوی جوی مولیان (مستندی درباره رودکی)، راه ابریشم، سند یک نامه را نیز در این «مرکز» تولید کرده است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت