93/02/06

گزارش مراسم رونمایی از تمبر استاد باستانی‌پاریزی در کرمان

عصر پنج‌شنبه (چهارم اردیبهشت 1393) مراسم رونمایی از تمبر استاد باستانی‌پاریزی، با حضور جمعی از مسئولان و اساتید و هنرمندان در سالن عماد شهر کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این مراسم با پخش صدای غزل خوانی استاد پاریزی آغاز شد و در ادامه با قرائت پیام دکتر علی جنتی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با این مضمون ادامه یافت: «استاد فقید باستانی‌پاریزی "پیر شیرین سخن تاریخ ایران" بود که از میان ما رفت، اما میراث فکری و اخلاقی او همواره بر تارک ایران زمین می درخشد.»

این مراسم با سخنرانی دکتر علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان، فرشید فلاح مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان کرمان، دکتر محمد بقایی و حسن نیک‌بخت ادامه یافت و سپس لوح یادبودی به خانواده آن استاد فقید تقدیم شد که متن آن به این شرح بود:

به نام خداوند جان و خرد

با او دلم به مهر و محبت نشانه بود / سیمرغ وصل را دل و جان آشیانه بود (حکیم خاقانی شروانی)

استادمان محمدابراهیم باستانی پاریزی می فرمایند "تاریخ تنها درباره فردوسی سخن می گوید ولی از زن او چیزی نمی گوید. زنی که سی سال تحمل خانه نشینی او را کرد تا او بزرگ ترین حماسه را به نظم در آورد."

عمر آدمی که آه و دمی بیش نیست چون خاطره‌ای زودگذر از برابر چشمان آدمی می‌گذرند و تنها سیاهه‌ای از حسرت ها چو دودی بر آسمان دل می ماند. کسانی جاودانه اند که قلبشان کهرباست و وجودشان از عشق شعله ور؛ آنان بر بلندای افق انسانیت خورشیدوار می درخشند و شب را به روزگارشان راهی نیست. بی شک مهربانی شما بر هیچ‌کس پوشیده نخواهد ماند، چنانچه ذکر مهرتان همیشه بر زبان دکتر باستانی پاریزی جاری بود.

هنوزت سپاس اندکی گفته اند / ز چندین هزاران یکی گفته اند."

در ادامه این مراسم، بخش‌هایی از فیلم مستند «از پاریز تا پاریس» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی سیدجواد میرهاشمی پخش شد؛ سپس آیین رونمایی تمبر با حضور مسئولین، هنرمندان و خانواده دکتر باستانی‌پاریزی برگزار گردید. عکس این تمبر، یکی از عکس های فیلم مستند «از پاریز تا پاریس» است که توسط امید طاری فرد عکاسی شده است.

بخش پایانی برنامه هم با سخنرانی دکتر اردوان طاهری با عنوان «باستانی فرهنگی یا فرهنگ باستانی؟» و خوانش پیام هوشنگ مرادی‌کرمانی توسط فرزند استاد (هومن مرادی‌کرمانی) به پایان رسید. استاد مرادی کرمانی در این پیام، با عنوان «از آثار باستانی چه خبر؟» آورده بود:

باستانی هم رفت روی تمبر و همراه نامه ها سفر خواهد کرد.

باستانی مجسمه می شود و توی میدانی در کرمان می نشیند. شب را به صبح می رساند پلک نمی زند.

شب ها ستاره ها را می شمارد و روزها رهگذران را می بیند که از کنارش می گذرند.

نگاهش می کنند. جوان ها می دانند که چنین انسانی بوده است. اگر همت کنند هوش و ذوق و تلاش او را داشته باشند مثل او می شوند.

باستانی می توانست در زادگاهش بماند. زمینی و باغی و بیلی داشته باشد و آبی و درختی. راحت پیر شود، بی کش مکش های قلم و شهرت و شعر و شناخت. اما گفته اند که: «کشتی بر ساحل نشسته بسیار امن است؛ ولی کشتی برای نشستن بر ساحل ساخته نشده.»

باستانی با انشای خوب و شیرین، نامه ای برای گرفتن حقوق عقب افتاده ی بازنشستگی پدر به وزیر فرهنگ می نویسد. حقوق می رسد و پدر دعا می کند که: «ابراهیم، الهی از قلمت خیر ببینی.»

باستانی خیر دید، تحسین شد و تعریف ها شنید؛ سفرها رفت و با بزرگان علم و ادب هم نشین شد و تاریخ را از مدرسه و دانشگاه به خانه ها برد. میلیون ها خواننده را در قایق های کاغذی نشاند و شب و روز به اعماق اقیانوس تاریخ برد و از گذشته و حال و آینده گفت.

دوستان بسیار یافت و ایراد گیران اندک. گاهی کسانی را خوش نیامد که این طبیعت سفر دریاست که هم باد مخالف می وزد و هم موج های سنگین و سهمگین دارد.

گاه حرمت دید و بر صدر نشست و گاه جفا دید و در دل گریست.

گفته اند: «بسیاری بزرگان در سرزمین های کهن، زندگی های بدی دارند و قبرهای خوبی برای زیارت.»

زندگی باستانی بد نبود. همسری داشت مثل برگ گل و بچه هایی مثل پروانه. قلمی داشت نیشکر و زبانی شربت گون و مشتاقان بسیار و عمری دراز و پر بار؛ چنانکه پدر دعا کرده بود، در حق او که حقوق را زنده کرده بود با قلمی جوان و هوشمند.

باستانی مجسمه می شود، از سنگ یا چیزی مانند سنگ. گفته اند: «کسی به سنگ ها گفت: انسان باشید. سنگ ها گفتند ما آن قدر سخت نیستیم.»

یاد آن چوپان کرولال سیرجانی به خیر که سنگ ها را دیدنی کرد. سنگ هایی که بر سر هر راهی بودند و کسی آن ها را نمی دید. او سنگ ها را بر شاخه های خشک در باغ سنگی آویخت. سنگ ها میوه ی درخت های نشانده در شن شدند، دیده شدند. چوپان  سنگ ها را از غفلت ما نجات داد.

باستانی بسیار کسان را نشان داد. از امیران، حکمرانان تا خرما فروش بازار کرمان و روستازادگان دانشمند را که علم و ادب آموخته بودند.

موقع دفن اش بودم. کسی گفت: «بلند بگویید ما محمد ابراهیم باستانی پاریزی را عفو کردیم. تا از نفس جماعت، خدا او را غرق رحمت کند.» من به بغل دستیم گفتم:

«بهتر بود می گفتیم: باستانی ما را عفو کن.»

 

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت