93/02/15

عصر امروز در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی؛ کارگاه تحقیق نسبت‌های بین پژوهش علمی و فیلم مستند با حضور استاد تهامی‌نژاد برگزار می شود

عصر امروز و در سومین هفته از درس گفتارهای روش تحقیق در سینمای مستند، کارگاه تحقیق نسبت‌های بین پژوهش علمی و فیلم مستند، با حضور استاد محمد تهامی‌نژاد در سالن «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این کارگاه با عنوان «چگونه پروپوزال بنویسیم؟» به دو بخش ذیل تقسیم شده است:

بخش نظری: خردمند مرد آن است که چون کارش پدید آید، همه رأی‌ها را جمع کند و به بصیرت دل در آن نگرد تا آنچه صواب است از او بیرون کند و دیگر را یله کند.

بخش عملی: همچنان که کسی را دیناری گم شود اندر میان خاک اگر زیرک بود همه خاک را که در آن حوالی بود جمع کند و به غربالی تنگ فرو گذارد تا دینار از میان پدید آید.

در جلسه اول، با همکاری حاضران در کارگاه چند پروپوزال تنظیم می شود و جلسه دوم هم با پژوهش سینمایی و شیوه شناسی روبرو خواهیم شد.

گفتنی است: در نظریه بیل نیکولز، مستند گفتمان جدّیت است. همچنان که علم، اقتصاد،  سیاست و تاریخ، گفتمان‌هایی جدّی و ابزار های تغیر هستند؛ ولی در سینمای مستند امروز دنیا، چنین گفتمانی، قوت تمام و کمال سابق خودش را ندارد. بنابراین پژوهش به عنوان یک روش علمی، چه نسبتی با سینمای مستند (که بین امر واقع و داستان، هنر و سند، سرگرمی‌سازی و دانش واقع شده) دارد؟ به ویژه که بخشی از سینمای مستند گفتگویی است بین واقعیت و خیال. ضمن این که "سینما با برخورداری از زبان تصویری، تأثیری کاملأ متفاوت از متن نوشتاری دارد".  در چنین شرایطی آیا پژوهش در دام مخالفانی می افتد که بیان شخصی را فارغ از پژوهش می‌خواهند یا مستندساز را علاوه بر گسترش موضوع، در یافتن  فرم جدیدی (film form) برای اجرای آن  موضوع یاری خواهد کرد؟ چگونه؟                                                                                                     

لازم به ذکر است که این کارگاه ویژه هنرجویانی است که از قبل ثبت نام کرده اند.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت