93/02/31

حضور مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در «بزرگداشت سینمای مستند» جشنواره کن

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با ارائه بیش از 80 اثر از جدیدترین تولیدات سینمایی، مستند، کوتاه‌داستانی و انیمیشن خود، حضور فعالی در بازار فیلم جشنواره کن دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، عمده اخبار و فعالیت های نمایندگان این «مرکز» در بازار فیلم کن طی دو روز اخیر، از جمله شرکت در «بزرگداشت سینمای مستند جشنواره کن» به این شرح است:

* استقبال از نمایش «فیلم سپیده دمی که بوی لیمو می داد» در بازار فیلم جشنواره کن

نمایش فیلم مستند «سپیده دمی که بوی لیمو می داد» ساخته آزاده بیزارگیتی در بازار فیلم کن فرانسه با استقبال روبرو شد. نمایندگانی از جشنواره های لایپزیگ (آلمان)، پوسان (کره جنوبی)، تورین (ایتالیا)، فیلم هایی از جنوب (نروژ)، ماردل پلاتا (آرژانتین) و همچنین خریداران و تهیه کنندگانی از ترکیه، کانادا، فرانسه، سوئیس، یونان و... این فیلم را در سالن بازار فیلم بازبینی کردند.

* حضور مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در بزرگداشت سینمای مستند در کن

مرتضی رزاق‌کریمی و شیرین نادری نمایندگان مرکز در برنامه بزرگداشت سینمای مستند که در جشنواره کن برگزار شد، حضور داشتند.

این برنامه توسط داک کورنر و با حمایت جشنواره های ایدفا (هلند)، لایپزیگ (آلمان)، ویژن دوریل (سوئیس)، مارسی (فرانسه)، هلسینکی (فنلاند)، جیهلاوا (جمهوری چک)، پلانت داک (لهستان) و پخش کنندگان فیلم مستند برگزار شد.

در این برنامه، نمایندگان مرکز دیداری با مسئولان جشنواره های فوق و مستندسازان داشتند و ضمن عرضه تولیدات مرکز و دعوت جهت حضور در نمایش های بازار، فراخوان شرکت در هشتمین دوره جشنواره بین المللی "سینماحقیقت" را نیز اعلام کردند.

علاوه براین، دیداری هم با فردریک وایزمن مستندساز مطرح آمریکا انجام شد.

داک کورنر برای دومین سال متوالی در بازار فیلم کن حضور دارد و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بعنوان متوالی سینمای مستند با آنها جهت معرفی تولیدات و معرفی سینما حقیقت همکاری دارد.

* قاسم‌خان: دریافت های تازه ای از جهان معاصر در سینمای مستند کن 67 در برابر دید قرار گرفته است

علیرضا قاسم‌خان معاون تحقیقات و پژوهش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی که در کن به سر می برد نیز در گفتگویی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: اگر چه جشنواره فیلم «کن» در حوزه سینمای داستانی پیشتاز و مطرح است؛ اما در بخش سینمای مستند نیز مخاطبین فراوان خود را دارد.

وی با اشاره به برنامه های مشخص نمایش فیلم مستند در این جشنواره گفت: فضای جهان امروز، از جمله مشکلات مهاجرت، حفظ محیط زیست، هویت قومی و فرهنگی، جنگ و اثرات مخرب آن بر زنان و کودکان، موضوع بیشتر فیلم های مستند تولیدی توسط کمپانی‌هاست و آنچه بیش از هر چیز در این فیلم های مستند قابل توجه است، نگرش و رویکرد فیلمساز به موضوع و از سوی دیگر تنوع موضوعات مورد بررسی است.

قاسم‌خان در پایان اظهار امیدواری کرد که با توجه به ملاقات های انجام شده در  چند روز گذشته در جشنواره کن، محققان و فیلمسازان بزرگ سینمای مستند جهان امسال در جشنواره سینماحقیقت شرکت کرده و با مستندسازان ایرانی ملاقات و گفتگو کنند.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 

 

 

 

 


بازگشت