93/03/05

دوران طلایی جشنواره امام رضا(ع) آغاز شده است

نشست کارگروه سینمایی دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، در این نشست سیدجواد جعفری مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع)، دکتر منتظری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، حجت الاسلام علی اسماعیلیان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، ده‌بیدی‌پور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و حبیب ایل بیگی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران حضور داشتند.

جعفری: سه جشنواره سینمایی با موضوع امام رضا(ع) برگزار می شود

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) در این نشست با بیان این که دوران طلایی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در داخل و خارج از کشور آغاز شده است، به دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ اشاره کرد و گفت: این دغدغه ها باید از سوی اصحاب فرهنگ و هنر پیگیری شود.
سیدجواد جعفری برگزاری جشنواره امام رضا(ع) را یکی از برنامه های مهم در راستای دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری عنوان کرد و ادامه داد: این جشنواره، مفاهیم ناب، علوی، فاطمی و رضوی را در جامعه ترویج می کند و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به زبان تاثیرگذار هنر در گسترش و ترویج فرهنگ و معارف رضوی، تصریح کرد: ترویج سیره و آموزه‌های امام رضا(ع) باید بیش از این در قالب زبان هنر صورت گیرد.
جعفری به برگزاری سه جشنواره سینمایی با موضوع امام رضا(ع) در سطح کشور اشاره کرد و افزود: جشنواره فیلم رضوی در استان یزد، جشنواره پویانمایی رضوی در استان گلستان و جشنواره نماهنگ رضوی در استان  لرستان همه ساله در قالب جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برگزار می شود.
وی با بیان اینکه هنر فیلمسازی تاثیرگذارترین قالب هنری برای انتقال مفاهیم رضوی است، گفت: این هنر باید بیش از این در راستای توسعه و گسترش مفاهیم رضوی به کار گرفته شود.
دبیر جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با بیان اینکه گام های بلندی طی این سالها در حوزه فیلم سازی رضوی برداشته شده است، اظهارداشت: جشنواره های سینمایی رضوی باید ارتقاء یابد و تاکید رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد و رئیس کارگروه سینمایی این جشنواره بر پیشرفت کمی و کیفی آثار سینمایی درحوزه رضوی است.

مدیرعامل مرکز گسترش سینمای تجربی و مستند: انیمیشن های رضوی روند رو به رشدی در پیش دارند

 مدیرعامل مرکز گسترش سینمای تجربی و مستند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این نشست، جمهوری اسلامی را پرچمدار دین و دینمداری در جهان معاصر دانست و گفت: جشنواره بین المللی امام رضا(ع) باید مرکز انتقال مفاهیم دینی با زبان هنر باشد.
سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد با بیان این که طی این چند سال، برنامه های فاخر و ارزشمندی از سوی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برگزار شده است، افزود: منابع خوبی از سوی بیناد بین المللی امام رضا(ع) آماده شده و باید این منابع در اختیار اهل علم قرارگیرد.

وی این منابع را بهترین اسناد قابل استفاده برای پایان نامه ها و مراکز پژوهشی دانست و گفت: آثار فاخر و ارزشمندی که طی این سال ها آماده و تهیه شده است، باید به سهولت در دسترس اهالی علم و ادب قرار گیرد.

این مقام مسئول در ادامه، بر حمایت مرکز گسترش سینمای تجربی و مستند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آثار فاخر جشنواره های سینمایی رضوی تاکید کرد.

وی همچنین از راه انداری بنیاد ملی انیمیشن خبر داد و افزود: این بنیاد با حمایت جدی وزارت ارشاد امسال راه اندازی می شود و با راه اندازی آن، فیلم های انیمیشن در حوزه رضوی فعال‌تر و روند روبه رشدی خواهند داشت.

 مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران: محتوای مناسب برای فیلم های رضوی فراهم شود
حبیب ایل بیگی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران نیز در این نشست، خواستار فراهم نمودن محتوای مناسب رضوی برای هنرجویان سینما شد و گفت: اولویت دستگاههای فرهنگی کشور باید ارائه و تولید محتوای مناسب در حوزه رضوی برای تولیدکنندگان آثارسینمایی و هنری باشد.
وی هم چنین نقش صداوسیما را در ترویج فرهنگ و معارف رضوی مهم ارزیابی کرد و گفت: صداو سیما با توجه به ظرفیت و پتانسیلی که در اختیار دارد می تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد.
ایل بیگی از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استانها نیز خواست که از پتاسیل انجمن سینمای جوانان استان خود در جهت تولید و ساخت فیلم های رضوی بهره گیرند.
به گفته وی، در حال حاضر نیروهای مستعد و متخصصی در انجمن های سینمای جوانان سراسر کشور حضور دارند که می تواند در برنامه فرهنگی و هنری رضوی مورد استفاده قرار گیرند.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران افزود: از آنجایی که امسال سه جشنواره سینمایی در حوزه فیلم رضوی در کشور برگزارمی شود، ادارات ارشاد اسلامی استان ها باید حمایت های لازم را از هنرجویان انجمن سینمای جوانان استان خود داشته باشند.
ایل بیگی حضور و بهره برداری از داوران سرشناس در جشنواره های سینمایی رضوی را باعث ارتقاء کیفی این جشنواره ها دانست.

پیشنهاد تهیه بسته سینمایی رضوی

در ادامه این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان، با بیان اینکه امسال جشنواره پویانمایی رضوی شاهد تحولات چشم گیری خواهد بود،گفت: امیدواریم با تهیه منابع پژوهشی و آثار مرتبط با این حوزه آثار فاخری به این جشنواره ارسال شود.

دبیرجشنواره پویانمایی رضوی، هم چنین پیشنهاد کرد که یک بسته سینمایی رضوی از سوی سه استانی که جشنواره های سینمایی رضوی را برگزار می کنند، تهیه و آماده شود.

منتظری در این زمینه گفت: در این بسته سینمایی که می تواند جنبه صادراتی هم پیدا کند، آثار برگزیده و قابل تقدیر سینمایی رضوی قرار داده شود تا علاوه بر ترویج فرهنگ رضوی، بسته فرهنگی مناسبی برای مخاطبان و آموزش فیلم سازان در حوزه فیلم سازی رضوی باشد.

حجت الاسلام اسماعیلیان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان هم در این نشست، با اشاره به این که امسال جشنواره نماهنگ رضوی با شکوه تر از گذشته برگزار می شود، خواهان همکاری بیشتر صداو سیما در برگزاری جشنواره های سینمایی رضوی شد و گفت: استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی هم نباید مورد غفلت متولیان قرارگیرد.

هم چنین ده بیدی پور سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد در این نشست آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی فیلم کوتاه و مستند رضوی را اول تیرماه سال جاری اعلام کرد و افزود: زمان برگزاری جشنواره 10 تا 12شهریور است و فیلم داستانی کوتاه و فیلم مستند کوتاه، بخش های اصلی جشنواره را تشکیل می دهند.

یادآوری می شود؛ جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، عظیم‌ترین جشنواره فرهنگی، هنری و ولایی کشور است که همه ساله به مناسبت میلاد با سعادت و سراسر نور دو گل بوستان کاظمی، عالِم آل محمد(ص)، امام علی بن موسی الرضا(ع) و کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) در «دهه کرامت» از یکم تا یازدهم ذیقعده (ششم تا شانزدهم شهریور ماه) در سراسر کشور و 75 کشور جهان برگزار می‌شود.

 


بازگشت