93/03/17

غفاری: جشنواره ربیع‌الشهاده دیدگاه خاص فیلم‌سازان را بیان می کند

مستندساز برگزیده جشنواره ربیع‌الشهاده عراق معتقد است: برپایی جشنواره‌های موضوعی باعث می‌شود تا فیلمسازان درباره موضوعات خاص به بیان دیدگاه خود بپردازد و سیاست‌گذاری های روشن و هدفمندی هم در امر تولید صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمود غفاری که با مستند «گِل‌گیران» موفق به دریافت جایزه دوم جشنواره «ربیع الشهاده» شده است، پیرامون موضوع این مستند گفت: این فیلم مراسم آئینی گِل‌گیران که همزمان با عاشورای حسینی در منطقه شیعه نشین شهرستان بیجار از توابع استان کردستان برگزار می شود را روایت می کند.

وی افزود: مقدمات برگزاری این آیین دو هفته قبل از روز عاشورا، با تهیه خاک رس از دشت های اطراف شهر و الک کردن آن آغاز می شود و در روز عاشورا، گل مخصوص در داخل ظرف های مختلف تهیه شده و عزاداران طی مراسمی آیینی، به سوگ سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله حسین (ع) می‌نشینند.

غفاری پیرامون برگزاری جشنواره های موضوعی خاطرنشان کرد: همیشه برگزاری این جشنواره‌ها خوب بوده، زیرا همواره با استراتژی و رویکردی خاص همراه است.

وی در پایان گفت: بیشترین حسن این جشنواره های موضوعی این است که موضوعات پراکنده وجود ندارد و فیلمسازان به نوعی ترغیب می شوند که درباره موضوعات خاص به بیان دیدگاه خود بپردازد. همین امر سبب می شود سیاست‌گذاری های روشن و هدفمندی در امر تولید صورت گیرد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت