93/03/20

مجتبی راعی: سینمای ایران در جشنواره ربیع الشهاده بی‌رقیب بود

مجتبی راعی یکی از اعضای هیات داوری دهمین دوره جشنواره ربیع الشهاده کربلا اظهار داشت که سینمای ایران در بین کشورهای منطقه و جمیع آثار راه یافته به بخش مسابقه جشنواره ربیع الشهاده بی رقیب بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی درباره کیفیت آثار رسیده به این جشنواره موضوعی گفت: بعد از بررسی 57 اثر بخش مسابقه باید بگویم که طبیعتا در این منطقه جغرافیایی، سینمای ایران بی رقیب است و اگر سینمای ایران را از سایر کشورها جدا سازیم، فیلم های ضعیف، متوسط و خوب هم در میان آنها دیده می شد.

وی درباره اینکه ملاک موفقیت فیلم های برگزیده جشنواره، موضوع آنها یا ارزش هنری و ساختار حرفه ای اثر بوده، تصریح کرد: در وهله اول و انتخاب آثار، موضوع اهمیت زیادی دارد و فیلمی که موضوعی مرتبط با فراخوان جشنواره نداشته باشد، اصلا انتخاب نمی شود؛ اما در قدم دوم همه فیلم ها با موضوعی مرتبط به مرحله داوری می رسند، بنابراین موضوع کنار گذاشته شده و بحث کیفیت آغاز می شود.

این کارگردان ویژگی شاخص آثار برگزیده مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در جشنواره ربیع الشهاده را پیش روی از ساختار گزارشی دانست و افزود: فیلم هایی که موفق به دریافت جایزه شدند، پای خود را از ساخت فیلم گزارشی محض فراتر گذاشته و به ساختار مستند رسیده بودند.

عضو هیات داوری این جشنواره در پایان گفت: متاسفانه امسال اطلاع رسانی این جشنواره در سطح منطقه و کشورهای اسلامی از اعلام فراخوان گرفته تا معرفی برگزیدگان ضعیف بود. امیدوارم سال های آینده خبررسانی شکل جدی تری به خود بگیرد تا فیلمسازان بیشماری خواهان شرکت در این جشنواره شده و سینمای ایران رقیب داشته باشد! چرا که این جشنواره به دلیل داشتن موضوعی که تمامی ندارد، آینده دار است.

گفتنی است که در دهمین دوره جشنواره ربیع الشهاده عراق، فیلم های فرش ثارالله (علیرضا سبحانی)، گل گیران (محمود غفاری)، نقل نخل (علیمحمد ناصر بافقی) و رسم عاشقی همینه (الله کرم رضایی زاده) به ترتیب موفق به دریافت جوایز اول تا سوم و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره شدند.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت