93/03/25

مستند «چهارراه ادیان» به مرحله دوم تصویربرداری رسید

فیلم مستند «چهارراه ادیان» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی مهدی باقری، به مرحله دوم تصویربرداری رسید.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، باقری درباره جدیدترین فیلم مستندش اظهار داشت: این فیلم پیرامون خیابان قوام السلطنه گذشته یا سی‌تیر فعلی است که مراحل شکل گیری این خیابان و تاریخ اجتماعی-سیاسی آن، با حضور اقوام و ادیان حاضر در این منطقه روایت می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر مرحله اول تصویربرداری «چهارراه ادیان» با حضور 5 کاراکتر و لوکیشن های میدان مشق، کنیسه حین، آتشکده فیروزبهرام به اتمام رسیده و مرحله دوم تصویربرداری با حضور 8 کاراکتر و لوکیشن های کلیسای حضرت پطروس و بیمارستان سینما آغاز شده است.

باقری خاطرنشان کرد: طی یکسال گذشته فصل های مختلف، تغییرات و اتفاقات این خیابان از مراسم چهارشنبه سوری و عید نوروز گرفته تا ایام فاطمیه، مراسم های کلیسا و آتشکده این خیابان را در 14 جلسه به تصویر درآوردیم.

وی افزود: فیلم دارای دو بخش است؛ یکی بخش تاریخ اجتماعی- سیاسی خیابان سی تیر و دیگری پیرامون کاراکترهایی است که در آن خیابان زندگی می کنند یا اتفاق خاصی در این خیابان برای آنها رخ داده است. پایه اصلی فیلم بر اساس زندگی آنها است که ارتباط مستقیم با تاریخ اجتماعی- سیاسی و فرهنگی آن منطقه پیدا می کند.

باقری همچنین درباره تحقیق و پژوهش مستند «چهارراه ادیان» گفت: فیلم های مشاهده‌گر با یک یا دو کاراکتر در 10 روز فیلمبرداری به اتمام می رسند، اما پژوهش این مستند 6 ماه به طول انجامید، یعنی 6 ماه زمان صرف جمع‌آوری آرشیو برای این مستند شد.

وی تاکید کرد: همزمان با انجام مراحل فیلمبرداری این مستند، یافتن منابع تحقیقاتی، فیلم های آرشیوی و در نهایت تصاویر آرشیوی هم پیش می رفت، اما طی کردن این پروسه به تنهایی سبب می‌شود مدت زمان تولید فیلم های پژوهش محور بیشتر شود و به موازات آن زمان تحویل پروژه هم به تعویق می‌افتد.

این مستندساز در پایان گفت: در این مستند خاطرات افرادی که در این منطقه روزگار گذارنده اند که برخی از آنها نیز چهره های شناخته شده‌ای هستند، از ادیان مختلف بازگو می‌شود و در حقیقت می توان گفت که «خیابان یک طرفه، چهار‌راه ادیان» بخشی از تاریخ تهران و یا ایران را روایت می‌کند.

گفتنی است: رضا تیموری(تصویربردار) و حسن شبانکاره (صدابردار) از همکاران مهدی باقری در این پروژه مستند هستند که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه می شود.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت