93/04/15

فرهاد ورهرام: «سینماحقیقت» جشنواره‌ای برای همه‌ی موضوعات مستند است

فرهاد ورهرام اعتقاد دارد که «سینماحقیقت» جشنواره‌ای برای همه‌ی موضوعات مستند است و گونه‏بندی‏ موضوعی در آن مفهومی ندارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این مستندساز پیشکسوت پیرامون تغییرات هشتمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» براساس استانداردهای بین‌المللی و ارزیابی فیلم‌ها در سه بخش کوتاه، نیمه‌بلند و بلند گفت: با این تقسیم‌بندی مسئله از ژانر و موضوعات فیلم‌های مستند فراتر رفته و بر روی مفهوم مطلق سینمای مستند ارزش‌گذاری می‏شود.

وی افزود: به عقیده من تقسیم بندی بر اساس مدت زمان طبیعی به نظر می‏رسد و ممکن است فیلمی با مدت زمان کوتاه، از نظر ساختاری ارزشی بیشتر از ده ها فیلم سینمایی داشته باشد.

ورهرام تصریح کرد: زمانی که فیلمی برای ارزش‌گذاری انتخاب می‏شود، هر فیلمسازی در بخش خود رقابت و  در نهایت جایزه دریافت می کند. ضمن اینکه بر مبنای همین تقسیم بندی است که هیات داوران به فیلمی به معنای مطلق سینمای مستند جایزه می‏دهند.

وی تصریح کرد: همانطور که از عنوان جشنواره آشکار است، «سینماحقیقت» جشنواره ای برای تمامی فیلم های مستند است و گونه‏بندی های موضوعی مثل اجتماعی، زیست محیطی، تاریخی و... در آن مفهومی ندارد. اگر قرار است فیلمی توسط هیات داوران انتخاب شود، می تواند در هر ژانری باشد؛ به همین دلیل گونه بندی های موضوعی دوره های گذشته جشنواره «سینماحقیقت»، موجب تولید موضوعات تخصصی برای جشنواره های خاص بود و همین امر به جشنواره «سینماحقیقت» آسیب می رساند.

گفتنی است: دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تا روز 25 مرداد ماه، پذیرای آثار مستندسازان است. ثبت نام در این دوره جشنواره فقط بصورت آنلاین روی سایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نشانی www.defc.ir میسر است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت