93/05/04

با روایت زندگی و آثار فیلمساز مطرح ایرانی؛ مستند «سفر طولانی سهراب شهیدثالث» در مرکز گسترش تولید می‌شود

مستند پرتره‌ی «سفر طولانی سهراب شهیدثالث» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی امید عبدالهی پس از اتمام نگارش فیلمنامه، وارد مرحله تولید می­شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، امید عبدالهی پیرامون تولید این فیلم مستند که به زندگی و آثار سهراب شهیدثالث فیلمساز مؤلف ایرانی می­پردازد، اظهار داشت: پژوهش این مستند از سال 1391 آغاز شده و تا پایان مرحله  تدوین هم ادامه خواهد داشت. فکر می­کنم یکی از ویژگی­های مهم این فیلم، رویکرد روایی آن است، به طوری که هیچ­گونه مصاحبه یا گفتگوی مستقیم پیرامون شخصیت و آثار سهراب شهیدثالث در  فیلمنامه آن پیش بینی نشده است.

وی افزود: سهراب شهیدثالث و فیلم­هایش در تاریخ سینمای ایران جایگاه خاصی دارند. او با عمری کوتاه اما آثاری ماندگار، توانست برای مدتی طولانی سینمای ایران و سینماگرانش را تحت تاثیر قرار دهد و اگر بگوییم که این تاثیر همچنان هم ادامه دارد، پُر بیراه نگفتیم.

عبدالهی تصریح کرد: تردیدی نیست که سهراب شهیدثالث حق بزرگی بر گردن سینمای ایران دارد، اما متأسفانه امروز پس از گذشت شانزده سال از سفر ابدی او، هنوز سینمای ایران نتوانسته به طرز شایسته­ای به این فیلمساز پیشرو ادای احترام کند. بی­شک ساخت فیلمی درباره این شخصیت فرهیخته کار آسانی نیست و ما در تلاش هستیم که با پشتوانه یک تحقیق گسترده و پرداختن به ابعاد مختلف زندگی و کار این سینماگر، تصویری دقیق و جامعی از وی ارائه دهیم.

این فیلمـساز که پیش از این با مستنــــد پرتره «شیوه­ی شاغلام» در سومین دوره جشنواره سینماحقیقــــت، نامزد دریافت جایزه بهترین مستند نیمه­بلند بوده است، خاطرنشان کرد: بعد از ساخت مستند «شیوه­ی شاغلام» پیشنهادها و فرصت­هایی بود که دوباره سراغ یک بازیکن و یا مربی فوتبال بروم، اما هیچ وقت نتوانستم برای انجام این کار خود را قانع کنم، چرا که من سوژه­ام را صرفاً به خاطر جذابیت­های دنیای فوتبال و علاقه­ام به این ورزش انتخاب نکرده بودم. همیشه سعی می­کنم سراغ موضوعاتی بروم که فرصت دوباره­ای برای آموختن بیشتر و تجربه کردن در اختیارم بگذارد. بدیهی است مستند «سفر طولانی سهراب شهیدثالث» تفاوت های بسیاری با کارهای قبلی­ام دارد.

سهراب شهیدثالث سینماگر نامی ایرانی، در دهم تیرماه 1377 در شیکاگو درگذشت. وی با دو فیلم برجسته ای که در ایران ساخت، یعنی «یک اتفاق ساده» و «طبیعت بی­جان»، به عنوان یکی از برجسته­ترین چهره­های سینمای نوین ایران شناخته شد.

این مستند به تهیه­کنندگی امید عبدالهی، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید خواهد شد.

گفتنی است امید عبدالهی پیش از این با آثار کوتاه و مستند خود، در جشنواره های متعددی حضور داشته و موفقیت هایی از جمله جایزه هیات داوران جشنواره بین المللی اسماعیلیه مصر و تقدیر ویژه هیات داوران جشنواره بین المللی فیلم کوتاه کلرمون فران فرانسه را برای فیلم کوتاع «کورسو» کسب کرده است. وی فیلم­های مستند «مرثیه­ی آخرین درختان ایستاده»، «شیوه­ی شاغلام» و «بوی بنفشه» و فیلم­های کوتاه داستانی چون «بادی که می­وزد»، «پانسمان»،«­کورسو» و «میزبان» را در کارنامه کارگردانی خود به ثبت رسانده است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت