93/05/12

با موضوع بررسی ردپای ديرينه‌ی قالی‏های نفيس ايران در شرق آسیا؛ مستند «در غبار تاریخ» روی میز تدوین رفت

مستند «در غبار تاریخ» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی معصومه نورمحمدی که به بررسی ردپای ديرينه قالي‏هاي نفيس ايران در شرق آسيا می‏پردازد، روی میز تدوین رفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، معصومه نورمحمدی پیرامون موضوع مستند «در غبار تاریخ» گفت: این مستند درباره فرشی است که پانصد سال پیش از ایران به ژاپن فراستاده شده و هر سال در مراسم آئینی گیون از این فرش به عنوان نماد قدرت و زیبایی استفاده می شود.

وی افزود: این فیلم مستند به روابط فرهنگی ایران و ژاپن و چگونگی ارسال فرش به این کشور می پردازد و مقایسه ای میان جایگاه فرش ایرانی در دوره صفویه که هنر قالیبافی به اوج خود می رسد و جایگاه کنونی دارد.

نورمحمدی درباره مراحل تصویربرداری مستند «در غبار تاریخ» خاطرنشان کرد: با همکاری اتحادیه فرش دستباف ایران و آقای شبیری، روز 17 جولای (26 تیرماه) که این مراسم آئینی در کیوتو برگزار شد، همراه گروه تولید در ژاپن حضور داشتیم و علاوه بر ضبط سکانس های مربوط به مراسم گیون، یک جلسه از موزه فرش فیلمبرداری کردیم و با تجار ایرانی نیز به گفت و گو نشستیم.

وی افزود: با پایان آخرین مراحل تصویربرداری در تهران و اصفهان، تدوین این مستند آغاز شد.

این مستندساز تصریح کرد: اين فرش ابريشمي دوره صفويه، با دقت تمام در موزه شهر كيوتو نگهداري شده و در طول سده ها که آئين گيونGion Matsuri  توسط معبد ياساکا به اجرا در مي آيد، بر روي ارابه اي قديمي نصب و در شهر گردانده مي شود تا چشم مشتاقاني را كه يكسال منتظر ديدار آن بوده اند، روشن كند.

در طي اين مراسم ارابه مذكور با تزئينات سنتي و علائم و نمادهاي ملي ژاپني خصوصا نقش سيمرغ آراسته شده و مردان و زناني با لباسهاي ملي و محلي در اين جشنواره که يکي از مهمترين جشنواره هاي سنتي در ژاپن محسوب مي شود، به اجراي برنامه و نمايش هاي آئيني مي پردازند.

گفتنی است که عوامل تولید مستند «در غبار تاریخ» عبارتند از: تهیه کننده و کارگردان: معصومه نورمحمدی/ تصویربردار: رضا محمدی/ صدابردار، تدوینگر و صداگذار: آرش اسحاقی/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت