93/05/14

مستند «خشت خام» آماده نمایش عمومی می‌شود

فیلم مستند «خشت خام» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی «نوا رضوانی» که مستندی درباره ازدواج زودهنگام نوجوانان است، با پشت سر گذاشتن آخرین مراحل فنی تولید آماده نمایش عمومی می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، نوا رضوانی پیرامون تولید این فبلم مستند اظهار داشت: این مستند دارای دو اپیزود شخصیت محور است که هر دوی آنها خانم هستند و در سن پایین ازدواج کردند. یکی از آنها این مرحله را در گذشته تجربه کرده و دیگری تازه به مرحله ازدواج رسیده است. به نوعی در این مستند تاریخ دوباره تکرار می شود!

وی افزود: اپیزود اول در کهریزک و با تصویربرداری از مدرسه و محیط زندگی یک خانم افغانی به پایان رسید. البته در انتهای کار با مشکلاتی از سوی خانواده وی مواجه شدیم. سوژه دوم نیز طی سکانس هایی در تهران، مشهد و روستایی از توابع تربت جام مقابل دوربین رفت.

رضوانی با اشاره به آغاز تدوین فیلم تصریح کرد: تدوین کار را خودم انجام می دهم زیرا قبل از فیلمبرداری، فیلمنامه را با ذهنیت تدوین آن می نویسم و در مرحله مونتاژ 80 درصد سکانس ها در فیلم مشخص شده است.

وی ادامه داد: مستند «خشت خام» به واسطه داشتن موضوع حساس، انرژی زیادی گرفت و یک سال و نیم از زمان من را به خود اختصاص داد. در این مستند، نزدیک شدن به سوژه ها از مراحل دشوار کار بود، اما همیشه انسان های خوب و بد در کنار هم وجود دارند، مانند سوژه دوم که به طرز غیرقابل باوری با من همکاری کرد و معتقد بود این فیلم باید ساخته شود تا همه دریابند چه زجری به خاطر ازدواج زود هنگام کشیده است.

این مستندساز در پایان گفت: خود را قطره ای از دریای سینمای مستند می دانم و هیچ ادعایی ندارم. فیلم می سازم چون دغدغه دارم، دغدغه جامعه ای که در آن زندگی می کنم و سعی دارم این دغدغه را با ابزار سینما بیان کنم. همیشه به این امید فیلم می سازم که آثارم بتوانند یک حرکت یک اینچی به جریان فرهنگی و اجتماعی جامعه وارد کند. همین برای من ارزش دارد و احساس می کنم رسالتم را به عنوان یک انسان که در مقابل محیط اطرافش سکوت نمی کند و تنها نظاره گر نیست، انجام داده ام.

گفتنی است: نوا رضوانی در سال 1381 با ساخت مستند «ظغال!» موفق به دریافت تندیس بهترین فیلم مستند کوتاه و دیپلم افتخار بهترین مستند اجتماعی ششمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» شده بود.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت