93/05/26

مستند «این قنات سالهاست که در کماست!» در یزد کلید می خورد

«این قنات سالهاست که در کماست» عنوان یکی از جدیدترین آثار مستند مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی علیرضا دهقان است که تصویربرداری آن بزودی در شهر یزد آغاز خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلمساز پیرامون تولید مستند «این قنات سالهاست که در کماست» گفت: موضوع این مستند درباره قنات زارچ یکی از طولانی ترین و کهن ترین قنات های ایران است. این قنات در بخش مرکزی یزد به قدمت 700 سال و طول 70 کیلومتر قرار دارد اما متاسفانه به دلیل اینکه از زیر شهر یزد عبور می کند، فاضلاب های مسکونی و در مواردی تجاری به داخل آن می ریزد!

وی افزود: آلودگی زیست محیطی قنات زارچ که در پایان به محصولات کشاورزی آسیب می زند و اینکه با وجود ثبت این قنات در یونسکو با دست خودمان در حال تخریب آن هستیم، سوژه ای است که این مستند 30 دقیقه ای به آن می پردازد.

دهقان اضافه کرد: در حال حاضر مراحل پیش تولید به پایان رسیده و تصویربرداری این مستند از هفته آینده در شهر یزد و بخشی از کویر مرکزی ایران آغاز می شود.

وی درپایان گفت: این فیلم بیشتر روایتی از خود قنات است و کاملا متفاوت از ساختار مصاحبه محور و گزارشی است. در واقع خود قنات شرح حال این سال های طولانی را روایت می کند. عمده تحقیق این مستند به صورت میدانی و با همکاری افراد آن منطقه صورت گرفته است. همچنین برای تکمیل تحقیقات، از کتاب ها و مقالات مرکز بین المللی قنات و منابع خارجی استفاده کردیم تا اطلاعات کافی در مورد قنات به دست آوریم و خیلی دقیق تولید این مستند را آغاز کنیم.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت