93/06/19

گفتگو با برگزیدگان جشن مستند خانه سینما

جشن مستندسازان خانه سینما شامگاه سه شنبه 18 شهریورماه در حالی در تالار سیف الله داد خانه سینما و محوطه بیرونی آن برگزار شد که شور و حال خاصی نزد مستندسازان برپا شده بود.

خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی» با برخی از برگزیدگان بخش مستند شانزدهمین جشن سینمای ایران گفتگویی انجام داده که در پی می آید:

*هاشم زهی: این جشن با شور و هیجان مضاعفی برگزار شد

محمدعلی هاشم زهی که با مستند «آک.آپ.آس» موفق به دریافت تندیس بهترین کارگردانی مستند کوتاه و بهترین فیلم مستند شانزدهمین جشن خانه سینما شد، پیرامون برگزاری این رویداد گفت: بعد از تعطیلی طولانی مدت خانه سینما، این جشن با شور و هیجان مضاعفی برگزار شد.

وی افزود: به دلیل اینکه عضوی از خانه سینما هستم جای خوشحالی بود که با دو فیلم در این جشن حضور داشته باشم و بتوانم نظر هیات انتخاب و داوری را به خود جلب کنم. امیدوارم سال آینده جشن خانه سینما با بودجه ای مناسب و به شکل مطلوب برگزار شود.

هاشم زهی تاکید کرد: این دورهم جمع شدن در یک فضای کوچک اما صمیمی دارای ارزش است و باید ادامه پیدا کند. بیشتر از این موضوع خوشحالم که عزیزانی چون دکتر روحانی، محمدرضا اصلانی، همایون امامی به من انگیزه داده و مرا تشویق کردند.

وی در پاین گفت: ساخت فیلم مستند نیازمند اعتماد مدیران به فیلمسازان است. مستند «آک آپ آس» فیلمی بود که با اعتماد مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به من ساخته شد. در حال حاضر مسئولین باید به جوانان و افراد مستعد میدان دهند و بودجه ها صرف فیلم هایی شود که اعتبار ملی و بین المللی کسب کند.

* نقاشی: این تندیس یک جایزه عادی نیست!

حسن نقاشی که با مستند «شاه جهان» موفق به دریافت تندیس بهترین تحقیق و پژوهش، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نیمه بلند شانزدهمین جشن خانه سینما شد، پیرامون برگزاری این جشن گفت: زمانی که آخرین دوره این جشن برگزار شد، بحث تعطیلی خانه سینما مطرح بود و من با مستند «مهرا» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی توانستم جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کنم، اما اصلا خوشحال نبودم! زیرا می دانستم که اتفاقات ناخوشایندی در راه است!

وی افزود: واقعیت این است که بعد از سه سال همان اتفاق تکرار شد اما اینبار با تفاوتی مهم همراه بود. نخست اینکه جشن آکادمیک خانه سینما با روحیه خوب برگزار شد و توانست دوباره اهالی سینمای مستند را دور هم جمع کرده و یک انسجام صنفی را برپا کند.  

نکته دوم اینکه این جایزه به مستندی تعلق گرفت که چهار سال زمان صرف تولید آن شد و دریافت جایزه بهترین تحقیق و پژوهش گواهی بر روند مثبت پژوهش فیلم است که بدون همراهی تیم تولید امکان پذیر نبود. این تندیس یک جایزه عادی نیست! زیرا باعث می شود فیلم های بعدی را با همان نگرش، تجربه گرایی و پرهیز از ساختارهای تکراری بسازم.

وی اضافه کرد: به عقیده من در کنار جشنواره ای مانند «سینماحقیقت» و «فیلم کوتاه تهران»، جشن مستند خانه سینما یک گردهم آیی مهم سینمای مستند است و به لحاظ اعتباری که دارد می تواند مسیر پیشرفت مستندسازان را فراهم آورد.

* استادعلی: جایزه اختتام و افتتاح مجدد خانه سینما با فیلم های من بود!

محسن استادعلی که با مستند «جایی برای زندگی» موفق به دریافت جایزه بهترین کارگردانی مستد بلند و دیپلم افتخار بهترین تدوین شانزدهمین جشن سینمای ایران شده بود، اظهار داشت: جایزه خانه سینما جنبه اعتباری دارد و همین که کارگردانی بتواند در این فضا برگزیده شود، مهم و ارزشمند است.

وی افزود: خوشحالم که این گردهم‏آیی صنفی جانی دوباره گرفت و مهمترین جایزه بخش خصوصی سینمای ایران در حالی اهدا می شود که فارغ از نظارت دولتی است.

استادعلی خاطرنشان کرد: قبل از تعطیلی خانه سینما جایزه بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند را گرفتم و در حال حاضر با افتتاح مجدد خانه سینما جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند را دریافت کردم. در حقیقت جایزه اختتام و افتتاح مجدد خانه سینما با فیلم های من بود!


بازگشت