93/06/30

روایت محصصی از بم / شهری 10 سال بعد از زلزله

«بم 10 سال بعد از زلزله» عنوان مستندی به کارگردانی محمدسعید محصصی و تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است که در مرحله تحقیق و پژوهش قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمدسعید محصصی با اشاره به روند تحقیق مستند «بم 10 سال بعد» گفت: «سال گذشته برای آماده شدن طرح چند روزی به بم رفتم و در دومین سفرم حتی فیلم هم گرفتم. فکر کردم ممکن است در دهمین سالگرد زلزله بم کار ویژه‌ای انجام دهند، اما این اتفاق نیفتاد. به همین خاطر به قبرستان شهر رفتم و از مراسمی که مردم بر سر مزار درگذشتگان این زلزله گرفته بودند، فیلم گرفتم که مراسمی هم بر سر مزار ایرج بسطامی خواننده فقید این شهر برگزار شد.»

وی همچنین ادامه داد: «تصویربرداری این مستند در دو بخش انجام می‌شود؛ چرا که بهتر می‌توانم با شخصیت‌ها ارتباط برقرار کنم. یکی از این زمان‌ها اوایل آبان و دیگری در سالگرد زلزله بم خواهد بود. تحت این شرایط شاید شخصیت‌های فیلم هم تمرکز بیشتری برای دادن اطلاعات داشته باشند. استفاده از تکنیک‌های خاصی هم مدنظر دارم؛ مثلا اگر شخصیت‌ها همکاری کنند دوربین هندی‌کم را در اختیارشان می‌دهم تا در فاصله بین دو فیلمبرداری از خودشان در خلوت فیلمبرداری کنند.»

این مستندساز با اشاره به نحوه روایت شخصیت‌های فیلم خاطرنشان کرد: «اساساً می‌توانم بگویم این فیلم شخصیت محور است و دید این آدم‌ها به بم را نشان می‌دهد. هر کدام از این افراد از بم روایتی دارند که ممکن است متقاطع یا موازی باشد، اما می‌توانند دید تازه‌ای را از این شهر ارائه کنند. مثلا کسی که عزیزانش را از دست داده الان ممکن است با انرژی بیشتری فعالیت کند، چرا که چنین رویدادهایی علاوه بر اثرات منفی مرسوم، تاثیرات مثبت هم دارد؛ مثل جنگ که با همه اثرات منفی، تاثیرات مثبتی چون همدلی و نوع دوستی را هم به دنبال دارد.»

محصصی در پایان گفت: «البته شاید یکی از این شخصیت‌های این مستند، تنها اتفاقات ناخوشایند این ۱۰ سال را ببیند و روایتگر آن‌ها باشد. به هر حال هر یک از نگاه‌ها می‌تواند‌ شناختی به صورت یک منشور از بم ۱۰ سال بعد از زلزله نشان دهد و مردم کشور را با تغییر و تحولات این شهر آشنا کند.»

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت