93/07/01

روایتی متفاوت از انقلاب و دفاع مقدس در مستند «زهرا» به تصویر درمی‌آید

چهل درصد از تصویربرداری فیلم مستند «زهرا» به کارگردانی مهدی اسدی که مستندی درباره شهدای ترور بوده و در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می شود، پایان گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی اسدی درباره انگیزه ساخت مستند «زهرا» اظهار داشت: «اتفاقی که قرار است در این مستند به نمایش درآید از کودکی دغدغه ذهنی من بود، چرا که موضوع فیلم برای یکی از همسایه‌های ما اتفاق افتاده و من را تحت تاثیر قرار داده بود. این ماجرا با گم شدن دختری در محله ما شروع شد.»

وی ادامه داد: «در این سال‌ها نمی‌دانستم چطور می‌توانم این ماجرا را نشان دهم. به هر حال باید از این اتفاق غبار روبی می‌شد تا فیلم سر و شکل بگیرد و روایتی داشته باشیم که با واقعیت منطبق باشد.»

این مستندساز افزود: «برای ساخت «زهرا» باید سراغ بستگان خانواده‌ای که قرار است فیلم درباره آن‌ها ساخته شود و همچنین مسئولان گذشته و فعلی در شهرداری و بخش‌های مختلف می‌رفتیم. این فیلم بیشتر بر پایه اطلاعاتی که این افراد می‌دهند، جلو می‌رود و تحقیق کار هم در بستر همین آدم‌ها شکل می‌گیرد.»

اسدی با تاکید بر اینکه در مستند «زهرا» بازسازی صحنه‌های گذشته صورت نمی‌گیرد، توضیح داد: «با اینکه تصاویر آرشیوی نداریم اما صحنه‌ای هم بازسازی نخواهد شد. البته تصاویری از گذشته وجود دارد که در قوه قضاییه است و ضمیمه پرونده شده؛ به همین خاطر دسترسی به آن دشوار است.»

او با بیان اینکه «زهرا» فیلمی دفاع مقدسی و مربوط به انقلاب است، توضیح داد: «اصل ماجرا به شخصی مربوط است که در دفاع مقدس خیلی کار‌ها انجام داده و بعد از آن هشت سال هم از تلاش‌های مخلصانه خود دست برنداشته است. ما از این گونه افراد زیاد داریم که همه زندگیشان را برای انقلاب و دوران دفاع مقدس گذاشته‌اند.»

این مستندساز همچنین خاطرنشان کرد: «البته به نظر من دسته بندی فیلم‌های مستند به موضوعات مختلف خیلی درست نیست و در بعضی فیلم‌ها انسانیت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. موضوعی که مرزبندی نمی‌شود و در همه ادیان هم بر آن تاکید شده است. انسانیت مفهومی کلی و اصلی است که باید در همه حال رعایت شود. حالا در هر فیلم می‌توانیم لایه‌های این مساله را باز کنیم و آن را به نمایش بگذاریم. انسانیت به عنوان ویژگی مثبت در فیلم «زهرا» و شخصیت اصلی آن وجود دارد. این ویژگی مشمول زمان نشده و از آنجایی که استوانه این شخصیت به درستی بنا نهاده شده، از بین نرفته است.»

گفتنی است: مستند «زهرا» به کارگردانی و تهیه کنندگی مهدی اسدی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود. این مستند که تاکنون ۴۰ درصد از فیلمبرداری آن پایان گرفته، به زندگی خانواده‌ای می‌پردازد که فرزند آن‌ها جزء شهدای ترور است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت