93/07/15

مشارکت 11.5 درصدی مستندسازان زن در جشنواره سینماحقیقت

آمار استخراج شده از دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت نمایانگر مشارکت 11.5 درصدی مستندسازان زن در مهمترین رویداد سینمای مستند ایران است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، از جمع 845 فیلم مستند ارسالی به دبیرخانه هشتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت، 97 فیلم توسط مستندسازان زن کارگردانی شده که حدود 11.5% کل فیلم های ثبت شده در دفتر جشنواره را شامل می شود. این آمار در سال گذشته، بالغ بر 108 فیلم مستند بود که توسط بانوان مستندساز به دفتر جشنواره ارسال شده بود.

برپایه این گزارش، این 97 فیلم مستند توسط 82 مستندساز زن کارگردانی شده که «آزاده نوزاد مقدم» با 7 فیلمی که با همراهی حسین سلامت کارگردانی کرده، در صدر فهرست کارگردانان زن شرکت کننده در جشنواره سینماحقیقت قرار گرفته است. لیلا خلیل زاده هم با ارسال 3 فیلم به دبیرخانه جشنواره، حائز رتبه دوم است.

مهناز رکنی، سپیده برنجی، پریسا شاهی، اعظم مرادی، مریم فرهنگ، سمانه مشحون، عسل غریب، زهرا عزیزی، مریم رضایی و مهری سرخیل هم از جمله مستندسازانی هستند که دو فیلم به دفتر جشنواره سینماحقیقت ارسال کردند.

گفتنی است که اسامی فیلم های برگزیده بخش «مسابقه ملی» جشنواره سینماحقیقت در هفته پایانی مهرماه 1393 اعلام خواهد شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 9 تا 16 آذرماه 1393 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت


بازگشت