93/08/04

فیلم های بخش «مستند ورزشی» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

مستندهای ورزشی یا Doxport عنوان یکی از بخش‌های بین‌المللی هشتمین دوره جشنواره سینماحقیقت است که در آن هفت فیلم منتخب از بهترین آثار مستند ورزشی جهان به نمایش درخواهد آمد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سینماحقیقت، در این بخش جدیدترین آثار مستند خلاق از سراسر جهان که به نوعی موضوع ورزش داشته یا به ورزش پرداخته‌اند، روی پرده سینماحقیقت خواهند رفت.

برپایه این گزارش، مستندهای ورزشی منتخب جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به این شرح هستند:

* عشق عمیق (ماتیوژ یونسکه/ لهستان)

مستند «عشق عمیق» درباره «یانوژ» مردی شصت ساله و معلول است که با اعتماد به نفس بالایش به غواصی می‌پردازد. او با کمک همسرش «آسیا» انگیزه بالایی برای رسیدن به هدفش دارد.

این فیلم جایزه بهترین فیلم مستند جشنواره مسکو و جایزه بخش دانشجویی جشنواره کراکو لهستان را بدست آورده و در جشنواره فیلم لایپزیگ هم شرکت داشته است.

* خوشبین‌ها (گونهیلد وستاگن ماگنور/ نروژ)

این فیلم، مستندی درباره تیم والیبال زنان مسن (بین 66 تا 98 سال) است.

مستند «خوشبین‌ها» در جشنواره‌های مستند ویزیون دو‌رئل سوئیس، تسالونیکی یونان، هلسینکی فنلاند و گوتنبرگ سوئد شرکت کرده و جایزه ویژه تماشاگران جشنواره فیلم مستند نروژ را بدست آورده است.

* به سوی دریا (ماریون پوازو/ فرانسه)

در این فیلم مستند، سه زن به معرفی ورزش موج‌سواری در ایران می‌پردازند و تماشاگر از طریق نگاه این سه زن، سفری خاص و منحصر به فرد را تجربه می کند.

این فیلم در بخش مسابقه جشنواره فیلم لندن شرکت داشته است.

* هفت مرد در سنین مختلف (اسلاومیر ویتک/ لهستان)

شخصیت‌های اصلی این فیلم، مردانی هستند که به آموزش بوکسوری می‌پردازند.

این فیلم مستند در جشنواره‌های فیلم سائوپائولو برزیل و الجزیره قطر حضور داشته است.

* قوی‌ترین مرد (لوئی همون/ فرانسه)

این فیلم مستندی درباره فردی به نام «گائتان» است که با تقویت عضلاتش، قدرت‌نمایی می‌کند.

* سه دقیقه (آلوارو توره‌یاس/ اسپانیا)

این فیلم، مستندی درباره «آنتونیو فرناندز» مربی بوکس اسپانیایی است.

* اسطوره خواهی شد (مارسین کوژالکا/ لهستان)

در تیم ملی فوتبال لهستان در یورو 2012‌ که در جدول رده‌بندی فیفا از مقام پایینی برخوردارست، «دامی ین پرکوز» مربی لهستانی‌تبار فرانسوی مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. اسطوره خواهی شد مستندی درباره این مربی فوتبال است.

گفتنی است: در بخش غیر رقابتی «مستندهای ورزشی» جشنواره سینماحقیقت، چند فیلم ایرانی نیز گنجانده خواهد شد که اسامی آن متعاقباً اعلام می‌شود.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و طی روزهای 9 تا 16 آذرماه 1393، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت


بازگشت