93/08/09

تکریم عاشورای حسینی در سینماحقیقت ; فیلم های بخش ویژه «تصویر عاشورا» جشنواره بین المللی سینماحقیقت اعلام شد

هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت در بخش ویژه‌ای، ضمن نمایش جدیدترین فیلم های مستند مرتبط با دهه محرم و مفاهیم فرهنگ عاشورا، به تکریم عاشورای حسینی می‌پردازد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، با اعلام آثار راه یافته به بخش رقابتی جشنواره سینماحقیقت، مستندهای آرزوی همه (علی قدیریان)، بلاکشان (شهروز توکل)، حاشیه‌ای کوتاه بر یک متن بلند (وحید چاووش)، مدافعان نُبُل و الزهرا (طه فروتن) و نشان (فرزاد جعفری)، از جمله آثار منتخبی هستند که ضمن نمایش در بخش مسابقه ملی، به رقابت برای کسب جایزه «تصویر عاشورا» سینماحقیقت می‌پردازند.

جایزه این بخش تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و مبلغ 70 میلیون ریال است که به کارگردان بهترین فیلم مستند با مضامین عاشورایی اهدا خواهد شد. ضمن اینکه بخش‌های پژوهشی و فنی (تحقیق، تصویر، تدوین، صدا، نویسنده یا گوینده متن) این آثار نیز در کنار سایر فیلم‌های بخش مسابقه ملی داوری خواهند شد.

فیلم‌های بخش «تصویر عاشورا» هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت به این شرح هستند:

* آرزوی همه: این فیلم پرتره‌ای از یک نقاش (عبدالحمید قدیریان) است که اقدام به نقاشی تابلوهای مذهبی و عاشورایی می‌کند. پژوهش، کارگردانی و تهیه‌کنندگی مستند «آرزوی همه» برعهده علی قدیریان بوده و مجید یزدانی (تصویربردار)، آرش قاسمی (صدابردار)، محمد نجاریان (تدوینگر)، لعیا دوستی (دستیار کارگردان) وی را در ساخت این اثر یاری رساندند. مستند «آرزوی همه» در مدت زمان 23 دقیقه، محصول سال 1393 مؤسسه فرهنگی- هنری تصویرسازان صبح صادق است.

* بلاکشان: این فیلم، مستندی درباره‌ی مداحی ایام محرم در شهر اصفهان، در گذشته و حال است. پژوهشگر، تدوینگر و کارگردان «بلاکشان» شهروز توکل است؛ «علی جعفری» تصویربردار و «سروش عزیزی» صدابردار این مستند هستند و «مونا زندی‌حقیقی» هم آن را در قالب یک مجموعه مستند عاشورایی برای مؤسسه رسانه‌های تصویری تهیه کرده است. «بلاکشان» یک مستند بلند 75 دقیقه‌ای است که اولین نمایش آن در جشنواره سینماحقیقت خواهد بود.

* حاشیه‌ای کوتاه بر یک متن بلند: این مستند به مدت 50 دقیقه، روایتگر سِیر زوار اربعین حسینی در شهرهای مختلف کشور عراق است. پژوهشگر، نویسنده، کارگردان، تدوینگر  و تهیه‌کننده مستند «حاشیه‌ای کوتاه بر یک متن بلند» وحید چاووش است که طی سال‌های اخیر، چندین فیلم مستند با موضوع فرهنگ عاشورا تولید کرده است. از دیگر عوامل این فیلم می‌توان به امیر زبهیده (تصویربردار)، ابوهشام سیداکرم (صدابردار)، احسان افشاریان (صداگذار) و محمدرضا علیقلی (آهنگساز) اشاره کرد.

* مدافعان نُبُل و الزهرا: شهرهای نُبُل و الزهرا دو شهر کوچک در شمال استان حلب سوریه هستند که ساکنان آن را شیعیان تشکیل داده و با شروع تهاجم نیروهای مسلح سلفی به سوریه، در محاصره قرار می‌گیرند... در مستند «مدافعان نُبُل و الزهرا» تیم فیلمساز موفق به ورود به شهر شده و از نزدیک شاهد مشکلات و مقاومت شیعیان شهر می‌شوند.

طه فروتن نویسندگی، کارگردانی و تدوین این فیلم مستند 26 دقیقه‌ای را برعهده داشته است. سایر عوامل تولید فیلم هم به این شرح هستند: تهیه‌کننده: مرتضی شعبانی، پژوهشگر و مدیر تولید: سعید صادقی، تصویربرداران: سیداحسان اصغرزاده، سیدعلی فاطمی، شهید هادی باغبانی، صدابردار: حبیب خزایی، گوینده: حسین محمودیان. مستند «مدافعان نُبُل و الزهرا» در مرکز مستند حقیقت تهیه شده است.

* نشان: بخش‌های مختلف این فیلم مستند با حضور استادکاران عَلم‌ساز، اساتید دانشگاه، علم‌کش ها و... در مقابل دوربین شکل می‌گیرد. فرزاد جعفری تصویربرداری، کارگردانی و تدوین مستند 28 دقیقه‌ای «نشان» را برعهده داشته و نزهت مهدوی اشرف (پژوهشگر)، مجتبی جعفری (صدابردار و تصویربردار دوم)، و پویان شعله‌ور (تدوینگر) وی را در تولید این فیلم همراهی کردند. تهیه‌کنندگی مستند «نشان» هم برعهده امیرحسین امیری بوده است. 

- مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و طی روزهای ۹ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

 


بازگشت