93/08/30

شکرگزار با مستند«خدیجه نی‌زن و رمه‌هایش» به سینماحقیقت می‌آید; نی‌زدن های پیرزنی 75 ساله در دل جنگل

امیر شکرگزار از مستندسازان قدیمی شهر تالش با مستند «خدیجه نی‌زن و رمه‌هایش» به هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت می‌آید.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، شکرگزار درباره موضوع این فیلم اظهار داشت: «خدیجه زنی است که همراه مادر شوهر ۱۲۰ ساله و برادر شوهر ۸۵ ساله‌اش در کلبه‌ای وسط جنگل در نزدیکی روستای تالش زندگی می‌کند. او زندگی سختی دارد و با وجود اصرار جنگل‌بانی بر تخلیه کلبه‌اش، کماکان‌‌ همان‌جا زندگی می‌کند. درختان اطراف خانه او را یکی پس از دیگری قطع کرده‌اند اما خدیجه به هیچ وجه حاضر به ترک کلبه‌اش نشده است.»

به گفته این کارگردان، نی‌زدن یکی از ویژگی‌های خدیجه است. او برای همه آنهایی که درد و غم دارند نی می‌زند. در محافل هنری روستا از او دعوت می‌کنند نی بزند و افتخارات زیادی را برای روستا به دست آورده است.

شکرگزار درباره آشنایی با خدیجه توضیح می‌دهد: «من محیط‌بان بازنشسته هستم و بیشتر مستندهایی هم که ساختم، حول محور حیات وحش است. در جنگل با خدیجه آشنا شدم؛ ابتدا سعی کردم اعتمادش را جلب کنم و سه، چهار سالی به کلبه‌اش سر زدم تا حاضر شد از او فیلم بگیرم، اما این مساله زمان برد. مسیر طولانی بود و من در موقعیت‌های ویژه و سخت مثل بارش برف به او سر می‌زدم و اگر آمادگی داشت، برمی‌گشتم و دوربینم را برمی‌داشتم و دوباره به دل جنگل می‌رفتم.»

شکرگزار برای جلب اعتماد خدیجه و راحت بودن او جلوی دوربین، تصویربرداری کار را خودش بر عهده گرفته است. فرشاد فدائیان مستندساز مطرح سینمای ایران نیز تدوین و تهیه‌کنندگی این فیلم را برعهده دارد.

این کارگردان برای ساخت سه فیلم با موضوع زنان که «خدیجه نی‌زن و رمه‌هایش» یکی از آن‌هاست، توانست جایزه ویژه هیات داوران را از جشنواره پروین اعتصامی دریافت کند.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم (ع) و طی روزهای ۹ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی (ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت


بازگشت