93/08/30

صدای بیمار مبتلا به سرطان در سینماحقیقت می پیچد!

فیلم «خون سرد» ساخته هادی معصوم‌دوست که مستندی درباره یک جوان مبتلا به بیماری سرطان است، در بخش مسابقه هشتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت روی پرده می رود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، معصوم‌دوست پیرامون موضوع مستند «خون سرد» گفت: در حال حاضر بیماری سرطان در جامعه ایرانی به موضوعی حاد تبدیل شده و جمعی از هموطنان با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. این مستند نیز زندگی سخت پسری به نام رامین را روایت می‌کند که وقتی متوجه بیماری خود می‌شود، اتفاقات زیادی برایش رخ می‏دهد!

وی افزود: تمام زندگی سوژه بعد از بروز بیماری سرطان تغییر می‌کند و در حقیقت موضوع فیلم، درباره تلاش دو انسان برای تغییر شرایط زندگی‌شان است.

معصوم‏دوست خاطرنشان کرد: قبل از ساخت این مستند درباره سرطان خون اطلاعاتی نداشتم و از طریق آشنایی با همین بیمار و تحقیقات میدانی متوجه شدم که بیماری سرطان چه تاثیراتی بر روی روحیه افراد دارد. بخشی از پژوهش کار نیز به تاثیرات بیماری در خانواده این افراد مربوط می شود، تاثیراتی که مانند یک کشف و شهود هنگام  فیلمبرداری رخ داد.  

وی در ادامه گفت: ایده اصلی این فیلم تصمیم‌گیری است؛ رامین که سوژه این فیلم است سوالی را مطرح می‌کند که بعد از اینکه به سرطان مبتلا شده، باید چه کاری انجام دهد یا دیگران در قبال او باید چه کنند.

این مستندساز تصریح کرد: متاسفانه بیماران سرطانی بعد از اینکه پیوند مغز و استخوان را انجام می دهند و حالشان رو به بهبودی می رود، مسئله شغل برایشان مطرح می شود. این افراد نمی توانند زیاد کار کنند اما مجبورند خرج روزمره خود را به دست آورند که متاسفانه هیچ تدبیری برای اشتغال بیماران سرطانی صورت نگرفته است.

معصوم‏دوست در ادامه به اهمیت برگزاری جشنواره سینماحقیقت اشاره کرد و گفت: سینماحقیقت معتبرترین جشن سینمای مستند ایران است و از طرفی به عقیده من سینمای مستند ایران نیز جدی‌ترین بخش سینمای ایران به شمار می آید.

وی افزود: اگر مقایسه‌ای میان سینمای داستانی و مستند صورت بگیرد، قطعاً تعداد فیلم‌های مستند با کیفیت خیلی بیشتر از آثار داستانی است، زیرا مستندسازان بدون جهان‌بینی و عدم ارتباط با جامعه نمی‌توانند فیلم بسازند؛ در حالیکه سایر فیلمسازان در اتاقی دربسته نشسته و اقدام به نوشتن می‌کنند تا سرمایه جذب کرده و فیلم بسازند. سینمای مستند عرصه جدی‌تر سینما بوده و هست و همیشه میزبان فیلم‌های پیشرو است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و طی روزهای ۹ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

 


بازگشت