93/09/01

فاش شدن راز ۱۶ ساله در سینماحقیقت! جعفریان: می‌خواهیم صدای خانواده شهدای مزارشریف به گوش همه برسد

روز 17 مرداد سال ۱۳۷۷ و شهادت نه نفر از دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف بعد از گذشت ۱۶ سال، چون رازی سر به مُهر است و محمدحسین جعفریان با ساخت مستند «چه کسی ما را کشت» تلاش کرده تا کنکاشی پیرامون این موضوع داشته باشد.

این فیلم در بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت پذیرفته شده و از ساعت 18:15 روز نخست جشنواره (یکشنبه 9 آذرماه) در سالن شماره 2 سینما فلسطین روی پرده می‌رود.

محمدحسین جعفریان کارگردان مستند«چه کسی ما را کشت» با اشاره به حادثه ۱۷ مرداد گفت: «در آن روز نه نفر از دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف به شهادت رسیدند. بین این شهدا سردار ناصری از سرداران سپاه و سال‌های دفاع مقدس هم بود. ایشان در آن زمان مسئولیت فرهنگی داشت. این ماجرا ۱۰ سال بعد از آن هم در پرده‌ای از ابهام ماند و هیچ کس حاضر نشد مسئولیت آن را بر عهده بگیرد. طالبان هم این جنایت را انکار کرد.»

وی در ادامه، با اشاره به انگیزه پرداختن به این موضوع توضیح داد: «یکی از دلایل من برای پرداختن به این سوژه این بود که خودم در سفارت و در مزار شریف فعالیت می‌کردم و دو روز قبل از این اتفاق به ایران آمدم. کسانی که در سفارت شهید شدند دوستانم بودند؛ به همین دلیل ترغیب شدم مستندی از این اتفاق بسازم و روشن کنم چه کسی دیپلمات‌های ایرانی را به شهادت رسانده است. البته این مستند با محوریت شهید ناصری ساخته شده است؛ چون او شخصیت ویژه‌ای بود.»

این فیلمساز درباره منابع تحقیقاتی خود در مستند «چه کسی ما را کشت» عنوان کرد: «با یک نفر از افسران ارشد ارتش پاکستان به نام ژنرال «حمید گل» که رئیس اطلاعات ارتش پاکستان در آن زمان بود مصاحبه و با مسئولان دولت پاکستان و فرماندهان طالبان دیدار کردیم. همچنین یکی از کسانی که از این ماجرا جان سالم به در برد آقای الله‌داد شاهسون بود که پیدایشان کردیم و با خودمان به ساختمان سفارت در مزار شریف بردیم و ایشان نحوه ورود مهاجمان و شهادت دیپلمات‌ها را در همانجا به تصویر کشید. همچنین با یکی از مسئولان وقت آقای علاء‌الدین بروجردی که در آن زمان نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان بود هم صحبت کردیم. البته قصد داشتیم با آقای خرازی وزیر امور خارجه وقت هم گفتگو کنیم که ایشان حاضر به صحبت نشدند و در فیلم هم به این مساله اشاره کردیم. در این مستند حرف‌های تازه‌ای برای اولین بار مطرح می‌شود تا حقیقت پنهان مانده ۱۶ ساله را روشن کند.»

وی تاکبد کرد که ساخت مستند «چه کسی ما را کشت» بیش از دو سال زمان برده است و عوامل این مستند سفرهای متعدد و طولانی به پاکستان داشتد و برای جلوی دوربین آمدن بعضی افراد هم به مشکلاتی برخوردند.

جعفریان در پایان خاطرنشان کرد: «ما می‌خواستیم صدای خانواده این شهدا به گوش همه برسد. آن‌ها ۱۶ سال بدون حاشیه سکوت کردند و هیچ مسئولی در این مدت پاسخگوی شهادت این دیپلمات‌ها نبود.»

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را همزمان با ولادت باسعادت حضرت امام موسی کاظم(ع) و طی روزهای ۹ تا ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت

 


بازگشت