89/07/21

فرهاد ورهرام: جشنواره بين المللي«سينماحقيقت» تنها ويترين سينماي مستند ايران است

جشنواره بين المللي «سینماحقیقت» تنها ویترین سينماي مستند ايران به شمار می رود و در اين راستا، برگزارکنندگان آن مسئولیت بزرگی بر عهده دارند.

 

‌ «فرهاد ورهرام» ضمن اعلام اين مطلب به پايگاه خبري سينماتجربي گفت: اصولا برگزاری جشنواره ها با رویکردهای مثبت و گاه حتی منفی همراه است. رویکرد مثبت جشنواره ها این است که امکان نمایش بسیاری از فیلم هایی را فراهم می کنند که در سينما يا تلویزیون پخش نمی شوند و از سوی دیگر، موجب می شوند که در ایام برگزاری جشنواره، در رسانه هاي جمعي نیز به این قضیه بیشتر توجه شود.

 

وی با نگاهی انتقادی به رویکرد برپايي جشنواره ها در كشور اظهار داشت: یکی از مسائلی که در جشنواره های مستند با آن رو به رو هستیم، این است که بحث و جدل و درگیری ذهنی درباره فیلم ها وجود ندارد. در صورتی که همین مباحث است که موجب بالا رفتن سطح آگاهی مخاطب و حتی فیلمساز می شود.

 

کارگردان «ايستگاه» افزود: در جشنواره ها معمولا بولتن هایی به چاپ می رسد و کسانی هم درباره فیلم ها نقد و یادداشت می نویسند، اما همه اینها به صورت سفارشی صورت می گیرد، چرا که اصلا مشخص نیست کسانی که در این زمینه می نویسند، تا چه اندازه صلاحیت نوشتن دارند!

 

او به رویکرد جشنواره هایی که در زمینه مستند برگزار می شود، اشاره و اظهار کرد: تعداد جشنواره هایی که در این زمینه برگزار می شود، بسیار زیاد است اما برخی از برگزار کنندگان آنها، معمولا افرادی غیرمتخصص هستند. این در حالی است که ما با جشنواره هایی نیز رو به رو هستیم که در شهرستان ها برگزار می شوند. پرسش من این است که جشنواره ای که مثلا در بابل برگزار می شود، تا چه اندازه تماشاچی دارد؟!

 

این مستندساز اضافه کرد: اگر قرار است که این فیلم ها در شهرستان ها به نمایش درآیند، می توان در عین حال که جشنواره در تهران برگزار می شود، فیلم ها به صورت همزمان در برخی شهرستان ها نیز به نمایش درآید. اگرچه همه اینها به سازماندهی نیازمند است؛ در غیر این صورت جشنواره ای که در شهرستانی با حضور فرماندار و شهردار و مسئولان دولتی برگزار شود، چه نتیجه ای دربرخواهد داشت؟!

 

ورهرام در پايان، با اشاره به جشنواره بين المللي «سینماحقیقت» اذعان داشت: این جشنواره در دوره ای ویژگی جشنواره های معتبر بین المللی را داشت، چرا که مستندسازان با موضوع های آزادتری رو به رو بودند. با این همه در این شرایط، اگر قرار باشد به صورت تخصصی نگاه کنیم، این جشنواره تنها ویترین سينماي مستند ايران به شمار می رود، بنابراین باید به این مسئله توجه داشت که برگزارکنندگان و اعضای هیات انتخاب و داوری آن، مسئولیت بزرگی بر عهده دارند و باید جوابگوی همه مسائل باشند.

 


بازگشت