93/09/10

غافلگیری در سینماحقیقت؛ استقبال از روز اول

 سینماحقیقت تنها جشنواره سینمای ایران است که از همان روز اول، با استقبال گسترده علاقمندان سینمای مستند مواجه می‌شود.

این استقبال در نخستین روز از هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و هنگام نمایش فیلم‌های مستند «گزارش یک بازپرس» ساخته محسن خان‌جهانی و «چه کسی ما را کشت؟» محمدحسین جعفریان به اوج خود رسید. مستندهایی که همزمان، سالن شماره یک و دو سینما فلسطین را پُر کردند تا نشان دهند که فیلم مستند هم مخاطبان انبوه خود را دارد.

در مراسم افتتاحیه یا Opening مستند بلند گزارش یک بازپرس، مازیار فکری‌ارشاد (مجری- کارشناس برنامه افتتاحیه مستندهایی که برای اولین بار روی پرده سینماحقیقت می‌روند) با اشاره به استقبال تماشاگران از این فیلم گفت: «خوشحالم که این سالن مملو از تماشاگر است. این اتفاق را در جشنواره‌های ایران، آن هم در روز اول کمتر شاهد بودیم و به نظرم برگزارکنندگان جشنواره سینماحقیقت باید آن را به فال نیک بگیرند.»
در ادامه محسن خان‌جهانی کارگردان «گزارش یک بازپرس» درباره ساخت این مستند توضیح داد: «سال‌ها پیش می‌خواستم فیلمی با موضوع کار بازپرسی پرونده قتل بسازم، اما فرصت نمی‌شد تا اینکه آقایان دکتر پورمحمدی و دکتر شهریاری کمک کردند تا این فیلم ساخته شود. این مستند درباره زندگی و کار بازپرسان ویژه قتل است. کار کردن درباره این موضوع واقعا سخت بود و ما باید در پرونده‌های ویژه قتل، با بازپرس شهریاری همراه می‌شدیم.»
سپس دکتر شهریاری با دعوت خان‌جهانی روی سن حاضر شد و از تجربه حضور در یک فیلم مستند گفت: «ما همیشه مقابل دوربین خبرنگاران حوادث بودیم، اما این اولین تجربه حضورم در سینمای مستند و جلوی دوربین است. در این فیلم ما با کار سخت فیلمسازان آشنا شدیم و از این جهت خوب بود، اما کار ما سخت‌تر از چیزی است که در قالب فیلم آمده است.

وی در پایان از قضات و بازپرسان ویژه قتل که در سالن حضور داستند، تشکر کرد.

دقایقی بعد در سالن شماره 2 فلسطین هم یک مستند پُرمخاطب روی پرده رفت: مستند «چه کسی ما را کشت؟» ساخته محمدحسین جعفریان. وی در مراسم افتتاحیه فیلمش گفت: «از میان ۱۰، ۱۵ فیلمی که ساختم، بیشتر فیلم‌هایم در حوزه افغانستان بوده است. در مورد این مستند هم باید بگویم چهار سال پیش به بیرجند رفتم و مسئولان حوزه هنری پیشنهاد ساخت مستندی در خصوص شهید ناصری را دادند.»
وی ادامه داد: «من گفتم اگر موضوع فیلم درباره حادثه ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ و کشته شدن دیپلمات های ایرانی توسط طالبان باشد، این مستند را می‌سازم. البته فکر نمی‌کردم موافقت کنند، اما دوستان حوزه هنری تایید کردند و با اینکه ۱۲ سال از این حادثه می‌گذشت و کار خیلی سخت شده بود، فیلم را ساختم.»
جعفریان درباره اولین نمایش فیلمش در جشنواره سینماحقیقت نیز گفت: «با توجه به حساسیت موضوع، تلویزیون برای پخش آن موافقت نکرد تا برای اولین بار روی پرده سینماحقیقت برود و به همین خاطر از برگزار‌کنندکان جشنواره تشکر می کنم. همچنین قدردان زحمات تدوینگر این مستند نیز هستم که با انبوهی از راش‌ها مواجه بود و در تدوین کار حوصله به خرج داد.»
«چه کسی ما را کشت» به حادثه ۱۷ مرداد سال ۱۳۷۷ می پردازد. در آن روز نه نفر از دیپلمات‌های ایرانی در مزار شریف به شهادت رسیدند. در بین این شهدا سردار ناصری از سرداران سپاه و سال‌های دفاع مقدس هم بود. او در آن زمان مسئولیت فرهنگی داشت. این ماجرا ۱۶ سال بعد از آن هم در پرده‌ای از ابهام ماند تا جعفریان سال‌ها بعد آن را به تصویر بکشد.

 


بازگشت