93/10/08

دکتر هلوینگ میهمان گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی شد

باربارا بتینا هلوینگ دارای دکترای باستان‌شناسی از دانشگاه هایدلبرگ آلمان، به عنوان سخنران نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی به تهران سفر خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی در فاصله سال‌های 91-1987، ضمن تحصیل به عنوان دستیار پژوهش در موسسه باستان‌شناسی خاور نزدیک وابسته به دانشگاه هایدلبرگ فعالیت داشت. از سال 1997 تا سال 2000 استاد دانشگاه بیلکنت آنکارا بود و پس از آن تا سال 2014 به عنوان رئیس شعبه تهران موسسه باستان‌شناسی آلمان «دپارتمان اوراسیا» فعالیت داشت. در سال 2014 نیز به عنوان استاد دوران ماقبل تاریخ خاور نزدیک در دانشگاه لیون 2، مشغول به کار شد.

فعالیت میدانی دکتر هلوینگ از سال‌های 1995 و با همکاری دکتر اوزگن از دانشگاه حاج‌تپه آنکارا آغاز شد که وی مدیر تیم عملیات میدانی اویلوم هویوک ترکیه بود. همچنین بین سال‌های 2000 تا 2004 سرپرست تیم آلمانی حفاری‌ها و کاوش‌های منطقه آریسمان ایران (با همکاری مرکز پژوهش های باستان‌شناختی ایران) شد. از آن پس و به مدت 2 سال در ناحیه دره‌بلاغی در حوالی سد سیوند استان فارس فعالیت داشت و از سال 2009 تا سال 2014 نیز در کامیل تپه در جمهوری آذربایجان مشغول به پژوهش بوده است.

وی از ساعت 11:30 روز چهارشنبه 17 دی ماه 1393 و در سومین روز از گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی، در موزه ملی ایران سخنرانی خواهد کرد. عنوان مقاله وی هم «تماشاگر پخته؟ مقایسه‌ای بین مستندهای باستان‌شناختی در ایران و آلمان» است.

گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قصد دارد تا با برگزاری «نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران» گامی جدی برای تعامل میان مستندسازان و باستان‌شناسان برداشته و با ایجاد فضای همدلی و همگرایی بین آنان، شرایطی را مهیا نماید تا آثار ارزشمندی در این زمینه تولید شود.

این گردهم‌آیی از ساعت 10 صبح تا 17 عصر روزهای ۱۵ الی ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۳ در سالن موزهٔ ملی ایران برپا می‌شود.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت