89/07/24

«مرتضی شاملی» با مستند «شاه‏دژ...» به جشنواره «سينماحقيقت» می‏آید

جدیدترین اثر مستند «مرتضی شاملی» با عنوان: «شاه دژ، ششم شعبان 500 هجری که آغاز بهار بود و چهارده فروردین»، در اولین نمایش عمومی خود در بخش رقابتی «تاریخ و تمدن» چهارمین جشنواره بین‏المللی «سینماحقیقت» روی پرده خواهد رفت.

            به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، در خلاصه فیلم این اثر مستند که به مدت 40 دقیقه، «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» تهیه شده، آمده است: «فیلمسازی برای تحقیق راجع به قلعه «شاه‏دژ»، به کوه صُفه اصفهان می‏رود و در آنجا، تاریخچه قلعه برایش تداعی می‏گردد تا اینکه...»

            بر پايه اين گزارش، عوامل اصلي توليد این فيلم مستند عبارتند از: پژوهشگر، نویسنده و کارگردان: مرتضی شاملی/ تصویربرداران: احمدرضا پناهی، محمد عابدی/ صدابردار: عطا پاکروان/ صداگذار: اکبر توکلی‏دارگانی/ تدوینگر: سهراب میرسپاسی/ گوینده: ناصر آقایی/ مدیرتولید: محمد خاشعی/ تهیه کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی- مرتضی شاملی

            این گزارش می‏افزاید: در کارنامه فیلمسازی مرتضی شاملی، ساخت مستندهای: میهمانانی از جنگ، حاج غلامعلی، در جستجوی مفقودین جنگ، مرد نمکی و... و کارگردانی فیلم سینمایی «نصف جهان» به چشم می‏خورد. ضمن اینکه وی با تحقیق «در جستجوی شاه‏دژ»، در بخش مسابقه «پژوهش و پردازش ایده» جشنواره هم کرده است.

گفتنی است: در بخش گرایش موضوعی «تاریخ تمدن» از بخش «مسابقه ملی» جشنواره، 18 فیلم مستند کوتاه، نیمه‏بلند و بلند از مستندسازانی چون: مهوش شیخ‏الاسلامی، مرتضی شاملی، شهرام درخشان، محسن رمضان‏زاده، حسن نقاشی، سعید پوراسماعیلی، بابک بهداد، مهدی اسدی، بهزاد وزیری، معین شافعی و... پذیرفته شده تا به منظور کسب «تندیس فردوسی» و جایزه نقدی 50 میلیون ریالی این بخش از جشنواره، به رقابت با هم بپردازند.

چهارمین جشنواره بین‏المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389 برگزار خواهد شد.

 

 

                روابط عمومي  

جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»

 


بازگشت