93/10/09

درخشان: تلاش باستان‌شناسان با دوربین مستندسازان دیده می‌شود

مستند «خانه‌ام روی تپه‌هاست» به کارگردانی شهرام درخشان، یکی از آثار منتخبی است که در نخستین گردهمایی بین‌المللی باستان‌شناسی و سینمای مستند ایران، به نمایش در‌می‌آید.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، درخشان با اشاره به لزوم ارتباط بین مستندسازان و باستان‌شناسان اظهار داشت: «برگزاری این همایش یک اتفاق مبارک است. در واقع چنین گردهمایی باید پیش از این‌ها اتفاق می‌افتاد و شاید حالا خیلی دیر هم شده باشد. پیوند میان سینمای مستند و باستان‌شناسی مربوط به یک دوره و دهه خاص نمی‌شود. سینمای مستند از دیرباز خدمت بزرگی به باستان‌شناسی و تاریخ فرهنگ و هنر ایران کرده است.»

وی ادامه داد: «تلاش‌ها و کوشش‌هایی که در ایران توسط باستان‌شناسان صورت گرفته، با دوربین مستندسازان به ثبت رسیده و آن‌ها اسباب دیده شدن این تلاش‌ها را فراهم کرده‌اند. حالا می‌توانیم بگوییم به جز برگه‌ها و اسناد تاریخی از باستان‌شناسی، فیلم‌هایی که مستندسازان ساخته‌اند تنها اسنادی است که می‌توانیم به آن‌ها استناد کنیم.»

درخشان با تاکید بر مقالات علمی و سخنرانی‌های این همایش و آشنایی مستندسازان و باستان‌شناسان با حوزه کاری یکدیگر، توضیح داد: «برپایی سخنرانی و ارائه مقالات نیاز هر گونه فعالیتی در این دو حوزه است. به نظر من این مقالات امکان آشنایی باستان‌شناسان را با ظرایف و دانش مستندسازی فراهم می‌کند و سبب شناخت مستند و قابلیت‌های آن می‌شود. از طرف دیگر مستندسازان نیز ملزم به آشنا شدن با نحوه فعالیت‌های باستان‌شناسی به صورت آکادمیک هستند. این مقالات به صورت همزمان می‌تواند برای هر دو گروه و علاقه‌مندان به این دو حوزه که فعالیتی هم در آن نمی‌کنند، مفید باشد.»

این مستندساز در پایان درباره مستند «خانه‌ام روی تپه‌هاست» خاطرنشان کرد: «سال ۸۲ مجموعه مستندی با عنوان «گنج‌های پنهان» به تهیه کنندگی آقای عطارپور ساخته شد. در این مجموعه کارگردانان مختلفی همکاری کردند که ماحصل آن مستندهایی خوب و تاثیرگذاری با موضوع باستان‌شناسی شد. بدون کمک و همراهی آقای عطارپور به عنوان یک تهیه‌کننده تاثیرگذار، این مجموعه هرگز این چنین نمی‌شد. «خانه‌ام روی تپه‌هاست» یکی از مستندهای این مجموعه، مستندی گزارشی است و به حفاری و باستان‌شناسی در نزدیکی جیرفت می‌پردازد. این مستند توانست در زمان خود مورد توجه قرار بگیرد و امیدوارم در این سمینار هم دیده شود و مخاطبان خودش را پیدا کند.»

گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی قصد دارد تا با برگزاری «نخستین گردهم‌آیی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران» گامی جدی برای تعامل میان مستندسازان و باستان‌شناسان برداشته و با ایجاد فضای همدلی و همگرایی بین آنان، شرایطی را مهیا نماید تا آثار ارزشمندی در این زمینه تولید شود.

این گردهم‌آیی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر روزهای ۱۵ الی ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۳ در سالن موزه ملی ایران به نشانی خیابان امام خمینی (ره)، ابتدای خیابان سی تیر برپا می‌شود.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت