93/10/16

اصلانی: فیلمساز کارگزار نیست؛ بلکه موظف است اندیشه خود را نسبت به موضوع ارائه دهد

استاد محمدرضا اصلانی طی سخنانی در نخستین گردهم‌آیی سینمای مستند و باستان‌شناسی اظهار داشت: سینمای مستند باستان‌شناسی بیش از هر چیز، به سندسازی از پروسه‌های کاوش نیاز دارد که امری بسیار مهم برای حافظه تاریخ است، اما این مرحله زیربنای کار است؛ زیرا فیلمساز کارگزار نیست بلکه موظف است اندیشه خود را نسبت به موضوع ارائه دهد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلمساز پیشکسوت سینمای مستند ضمن اظهار این مطلب افزود: اهمیت گردهم‌آیی سینمای مستند و باستان شناسی به خاطر جدیت افراد برگزار‌کننده آن است. تمامی افرادی که در این همایش شرکت کردند و همکاری داشتند، دغدغه سینمای مستند و کاوش‌های باستان‌شناسی را داشتند که این با ارزش است.

وی ادامه داد: این مسئله نه تنها به هویت و فرهنگ ملی برمی‏گردد، بلکه یک بینش  و دریافتی از تاریخ را به ما ارائه می‌دهد؛ زیرا انسان یک امر تاریخی است و انسان بی‌تاریخ، انسان نیست بلکه حیوان ناطق است.

این مستندساز تاکید کرد: انسان به دلیل داشتن حافظه، ناطق است و همین حافظه امر تاریخی است و بدون تاریخ، انسان یک امر مجرد و بدون کارکرد است و هیچ زمانی نمی‌تواند رشد کند؛ زیرا ما به‌واسطه نردبان تاریخ است که می‌توانیم به آینده برسیم. به عقیده من مستندسازان و باستان‌شناسان می‌توانند ارتباط خوبی را در این زمینه به وجود آوردند.

محمدرضا اصلانی درباره فیلم‌های انتخاب شده برای نمایش در این گردهم‌آیی هم عنوان کرد: فیلم‌های بسیاری بود که متاسفانه به خاطر محدودیت زمان امکان حضور در این همایش را از دست دادند، اما فیلم‌های موجود با نقاط و ضعف و قوت فیلم‌های شریفی هستند و شرافت این آثار بسیار تکان‌دهنده است؛ زیرا سازندگان این فیلم‌ها قصد ندارند اثری بسازند که برای مخاطب عام جذاب باشد و رویکرد جذب منافع داشته باشد، بلکه آنها با رویکردی کاملا اندیشمند برای مخاطب خاص تلاش می‌کنند.

وی تصریح کرد: فیلم‌های باستان‌شناسی این همایش نشان‌دهنده تاریخی هستند که دیگر وجود ندارند و به استناد همین موضوع دارای ارزش هستند، اما متاسفانه فیلمسازی که برای شکران نعمت پروردگار می‌تواند به ستایش تاریخ بپردازد و وقایع آن را به تصویر بکشد، فیلمش اجازه پخش پیدا نمی کند!

اصلانی در پایان گفت: سینمای مستند باستان‌شناسی بیش از هر چیز به سندسازی از پروسه‌های کاوش نیاز دارد که امری بسیار مهم برای حافظه تاریخ است، اما این مرحله زیربنای کار است و این نگرش فیلمساز است که اطلاعات ارزشمند باستان‌شناسان را با ظرافت بیان می‌سازد؛ زیرا فیلمساز کارگزار نیست بلکه موظف است اندیشه خود را نسبت به هر موضوعی ارائه دهد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

 


بازگشت