93/10/18

مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران برگزار شد; مرکز گسترش از 10 مستند با موضوع باستان‌شناسی حمایت می‌کند

در مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی بین‌المللی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران که عصر چهارشنبه (17 دی‌ماه 1393) در سالن موزه ملی ایران برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر و هدیه نقدی از مستندسازان و پژوهشگران حاضر در این رویداد علمی- فرهنگی تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در این مراسم که با حضور دکتر حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و جمع زیادی از مسئولان، مستندسازان، باستان شناسان و علاقمندان سینما برگزار شد، حمایت از 10 فیلم مستند با موضوع باستان شناسی در دستور کار مرکز گسترش قرار گرفت.

در لبتدای این مراسم، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی طی سخنانی اظهار داشت: «از همه دوستانی که با سعی و تلاش مجدانه باعث شدند سه روز محترم را با هم سپری کنیم، سپاسگزارم. آقای سیدمحمد بهشتی که همیشه منشا خیر هستند، آقای دکتر طالبیان که هر جا بودند، بیشترین ارتباط را با سینمای مستند برقرار کردند و خانم دکتر گرجی که در موزه ملی زحمات زیادی متقبل شدند.»
وی ادامه داد: «سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران دو یار قدیمی هستند که با غفلت روزگار از هم دور ماندند. ضرورت‌های بسیاری وجود دارد که باستان‌شناس را نیازمند حضور مستندسازان می‌کند و برعکس. اگر به لحظه‌ای که ایده کاوش باستان‌شناسانه شکل می‌گیرد دقت کنیم، می‌بینیم که جستجوی خیال‌انگیزی پدید می‌آید که جزو عناصر اصلی سینمای مستند است.»
طباطبایی‌نژاد افزود: «یک کاوش باستان‌شناسی زمانی به نتیجه می‌رسد که به قله قطعیت نزدیک شده باشد و برای رسیدن به آن باید بسیاری از اما و اگرها را پشت سر بگذارد. مستندساز باید آینه‌دار واقعیت باشد. هیچ وسیله‌ای به زیبایی سینمای مستند نمی‌تواند پرده واقعیت را کنار بگذارد و نور را به حقیقت بتاباند.»
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان خاطرنشان کرد: «مجاورت سینمای مستند و باستان‌شناسی دیر اتفاق افتاد، اما خوشحالم که بالاخره انجام شد. در پایان از علیرضا قاسم‌خان و پژمان مظاهری‌پور که برای برگزاری این رویداد زحمات زیادی کشیدند، سپاسگزارم و این نوید را می‌دهم که مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از ۱۰ فیلم مستند با موضوع باستان‌شناسی حمایت می‌کند.»

گفتنی است: در این مراسم که با اجرای شهرام درخشان برگزار شد، ابتدا از فیلمسازانی چون محمدرضا اصلانی (جام حسنلو)، وحید باقرزاده (منم داریوش)، مریم بیانی (داستان سفال)، شهرام درخشان (خانه‌ام روی تپه‌هاست)، حمید سهیلی‌مظفر (مرمت آثار باستانی)، محسن عبدالوهاب (لاخ مزار)، اُرد عطارپور (پرنیان)، علیرضا قاسم‌خان (نواهای گم‌شده)، پژمان مظاهری‌پور (دستگرد یزد‌شاپوران)، محمد مقدم (تا انتهای تیره بهار) و علی‌اکبر ولدبیگی (ایران فراسو)، با اهدای لوح تقدیر و هدیه نقدی تقدیر شد.

سپس از پژوهشگران و ارائه‌دهندگان مقاله این گردهم‌آیی به شرح: محمدرضا اصلانی (بازنمود اندیشه‌های هستی‌شناسانه باستان‌شناسی در سینمای مستند)، محمد تهامی‌نژاد (سینمای مستند باستان‌شناسی چیست؟)، مجتبی سلطانی (مستند باستان‌شناسی و تاثیر آن بر هویت ملی)، دکتر منصور سیدسجادی (نقش سینمای مستند در معرفی و شناخت باستان‌شناسان)، حسام‌الدین شهیدی (بررسی روزآمد کاربرد رسانه‌های تصویری نوین در مستندهای باستان‌شناسی)، دکتر احمد ضابطی‌جهرمی (دیرینه‌شناسی سینمای مستند باستان‌شناسی)، نینا عطایی (چرایی مستندسازان از پژوهش‌های باستان‌شناسی)، علیرضا قاسم‌خان (واژگان سینمای مستند باستان‌شناسی)، سیداحمد محیط‌طباطبایی (چیستی و چگونگی پیوند سینمای مستند و باستان‌شناسی)، پژمان مظاهری‌پور (شیوه‌های روایت در سینمای مستند باستان‌شناسی)، دکتر مهرداد ملک‌زاده (آسیب‌شناسی پژوهش در مستندهای باستان‌شناسی)، مسیح موسوی‌زادگان (ایران‌شناسی باستان‌شناختی در سینمای مستند ایران) و دکتر باربارا هلوینگ (تماشاگر پخته؟ مقایسه‌ای بین مستندهای باستان‌شناختی ایران و آلمان) تقدیر بعمل آمد.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت