93/10/18

رئیس سازمان سینمایی در اختتامیه گردهمایی سینمای مستند و باستان شناسی: دکتر ایوبی: برای حفظ میراث فرهنگی ایران از سینما کمک بگیرید

رئیس سازمان سینمای طی سخنانی در مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی بین المللی سینمای مستند و باستان شناسی ایران اظهار داشت که سینما بدون لکنت سخن می‌گوید و برای حفظ میراث فرهنگی کشور باید از سینما کمک گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، دکتر حجت‌الله ایوبی ضمن اعلام این مطلب خطاب به عموم مستندسازان و باستان شناسان حاضر در مراسم اختتامیه نخستین گردهمایی بین المللی سینمای مستند و باستان شناسی ایران اعلام کرد: «برپایی این همایش‌ها تنها وجه فرهنگی، هنری و سینمایی ندارد بلکه بازگشت به خویشتن خویش است و طی آن مستندسازان هم فرصت مرور تاریخ با شکوه ملت بزرگ را فراهم می‌آورند.»

وی افزود: «اگر می‌خواهیم هویت‌مان را پیدا کنیم باید از کوچه‌های میراث فرهنگی عبور کنیم. جا دارد که از موزه ملی ایارن و پژوهشگاه میراث فرهنگی که امکان برگزاری این همایش را فراهم کردند، سپاسگزاری کنم.»

دکتر ایوبی در ادامه تاکید کرد: «هیچ تشریفات و دیوان‌سالاری‌ای در برگزاری این گونه همایش‌ها وجود ندارد. ما از روز اول حضور در سازمان سینمایی، با تمام ارگان‌ها و نهادها اعهلام همکاری کردیم. ما می‌خواهیم با همه بدون تفاهم‌نامه و کاغذبازی همکاری کنیم و برای این کار، تنها اراده داشتن کافی است.»

ایوبی با تاکید بر نمایش تاریخ از دریچه سینما خاطرنشان کرد: «کسانی که فکر می‌کنند جای تاریخ در کتاب‌هاست، اشتباه می‌کنند. تاریخ را باید با تصاویر نمایش داد و خوشبختانه ما گنجینه عظیمی از تاریخ کشورمان داریم. کشورهای دیگر برای خود تاریخ می‌آفرینند، تاریخ می‌خرند و جعل می‌کنند، اما ما به راحتی از کنار تاریخ باشکوه خود می‌گذریم! اگر می‌خواهید جوانان ایران به خویشتن خویش بازگردند، راهی جز بازگشت به تاریخ ندارید.»

رئیس سازمان سینمایی با یادآوری قدمت تاریخ ایران، عنوان کرد: «کسانی که به برترین موزه‌های جهان سر زده‌‌اند می‌توانند شهادت دهند که اعداد تاریخ ایران با کشورهای دیگر قابل مقایسه نیست. جا دارد به خاطر در اختیار داشتن این تاریخ بشری به خودمان ببالیم. ما موظف هستیم از طرف فرزندان آدم از میراثی که در اختیار داریم پاسداری کنیم. زبان گویای سینما و هنرمندان برای نمایش این تاریخ به مردم آماده‌اند.

دکتر ایوبی در پایان سخنان خود گفت: خطاب به میراث فرهنگی می‌گویم؛ سینما بدون لکنت سخن می‌گوید و اگر دغدغه حفظ میراث فرهنگی و تاریخی دارید، از سینما کمک بگیرید. اگر می‌خواهید مردم ایران نسبت به میراث فرهنگی کشورشان آگاه شوند، سینما بهترین راه است و می‌دانید که مردم نیز بهتر از هر کسی می‌توانند این میراث را حفظ کنند
وی اضافه کرد: «سینما به گویا‌ترین و شنیدنی‌ترین زبان می‌تواند این میراث ماندگار را حفظ کند. ما از همین جا آمادگی خود را برای برگزاری این همایش در سال‌های آینده اعلام می‌کنیم. نگران برگزاری تعداد زیاد جشنواره‌ها هم نباشید، این تعداد متناسب با فرهنگ، هنر و تاریخ ایران است و باید بیش از این‌ها نیز باشد.»

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت