93/11/08

گزارشی از مراحل تولید 7 فیلم سینمایی اول در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

اعضای شورای فیلم‌های سینمایی اول «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» متشکل از آقایان مرتضی رزاق‌کریمی، ایرج تقی‌پور، مجتبی راعی و مهران کاشانی در طول بیش از یکسال فعالیت خود در بخش فرهنگی این مرکز، فیلمنامه 7 فیلم اولی را مورد تایید قرار دادند که از جمع این آثار، تنها فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده آماده نمایش شده و در جشنواره فیلم فجر روی پرده خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم‌های «ناهید» آیدا پناهنده، «کاکا» علی سرآهنگ، «متولد ۶۵» مجید توکلی، «پول+ک» مهران ملکوتی، «گیتا» مسعود مددی، «آبجی» مرجان اشرفی‌زاده، ویلایی‌ها (منیر قیدی) از جمله آثاری هستند که در این شورا تصویب شدند تا با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به مرحله تولید درآیند.

از سال آینده نیز حمایت از فیلم اولی‌ها برعهده بنیاد سینمایی فارابی خواهد بود.

خلاصه داستان و عوامل این 7 فیلم‌ به شرح زیر است:

·         ناهید (آیدا پناهنده)

«ناهید» داستان زن جوانی است که با پسرش زندگی می‌کند. او که از شوهرش جدا شده برای امرار معاش کار می‌کند، اما دشواری مالی و تنهایی او را آزار می‌دهد و از طرفی پسرش روز به روز نافرمان‌تر می‌شود و ناهید نمی‌تواند از پس تربیت او برآید. ناهید که مدتی است با مردی آشنا شده تصمیم می‌گیرد زندگی تازه‌ای را شروع کند.

ساره بیات، پژمان بازغی، نوید محمد‌زاده، پوریا رحیمی‌سام، نسرین بابایی، میلاد حسین‏پور از بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

عوامل تولید فیلم سینمایی «ناهید» عبارتند از: کارگردان: آیدا پناهنده، فیلمنامه: آیدا پناهنده و ارسلان امیری، تهیه‌کننده: بیژن امکانیان، مدیر فیلمبرداری: مرتضی قیدی، مدیر صدابرداری: جهانگیر می‌رشکاری، طراح صحنه و لباس: مهدی موسوی، طراح گریم: سودابه خسروی، تدوین: ارسلان امیری، مدیر تولید: وحید مرادی، موسیقی: مجید پوستی، صداگذار: مهرشاد ملکوتی، تولید شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

ناهید در اولین نمایش عمومی خود، در بخش «نگاه نو» جشنواره فیلم فجر روی پرده می‌رود.

·         کاکا (علی سرآهنگ)

«کاکا» با موضوعی اجتماعی، داستان زندگی اسحاق (۵۵ ساله) است که برای کار به عسلویه سفر کرده، با مهتاب آشنا شده و او را به عقد خود در‌می‌آورد؛ اما حال دختر مهتاب در عسلویه بد شده و آنها برای مداوا به تهران می‌آیند...

حسین محجوب، رویا افشار، میلاد کی‏مرام، مهران احمدی و یکتا ناصر از جمله بازیگرانی هستند که با این پروژه همکاری دارند.

دیگر عوامل تولید فیلم سینمایی «کاکا» عبارتند از: نویسنده و کارگردان: علی سرآهنگ، تهیه‌کننده: امیر سمواتی، مدیر فیلمبرداری: مصطفی وافرانی، صدابردار: منصور شهبازی، مدیر تولید: مجید گودرزی، برنامه‌ریز: مریم پورشفیعی، طراح صحنه و لباس: علی نصیری‌نیا، گریم: مهرداد میرکیانی، مجری طرح: فرید سمواتی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

این فیلم در مرحله تدوین است.

·         متولد 65 (مجید توکلی)

«متولد ۶۵» با طرحی از مجید توکلی و فیلمنامه جمیله دارالشفایی، فیلمی اجتماعی است که توسط محمد‌مهدی عسگرپور تهیه می‌شود.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: دختر و پسر جوانی در رویای پولدار شدن، خود را در شخصیت‌های مختلف اجتماعی جا می‌زنند و از این طریق می‌خواهند به خواسته‌های خود دست یابند. در یکی از روز‌ها، آنها به صورت اتفاقی وارد یک برج مجلل شده و همانند قبل خود را خریدار خانه معرفی می‌کنند، اما این بار با حقیقتی دیگر روبرو می‌شوند...

احسان امانی، مریم سعادت، پدرام شریفی، هنگامه حمیدزاده از جمله بازیگران فیلم «متولد ۶۵» هستند و سیدرضا میرکریمی نیز به عنوان مشاور کارگردان با این پروژه همکاری دارد.

سایر عوامل تولید این پروژه سینمایی عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی، صدابردار: سعید بجنوردی، طراح صحنه و لباس: غزاله معتمد، طراح گریم: مهرداد میرکیانی، تدوین: سپیده عبدالوهاب، مدیر تولید: محمدرضا منصوری، دستیار اول کارگردان و برنامه‏ریز: جواد حسینی، منشی صحنه: ندا آصف، عکاس: مهدی دلخواسته، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

این فیلم هم روی میز تدوین قرار گرفته است.

·         پول+ک (مهران ملکوتی)

 «پول+ک» فیلمی با موضوع کودک و نوجوان، داستان «اتو» نوجوان بوشهری است که دو سال از فوت پدرش می‌گذرد و با رویای او زندگی می‌کند. مادر اتو به علت مشکلات اقتصادی به ازدواج مجدد رضایت داده، اما اتو به شدت مخالف است. پس از طی مسائل و مصائب گوناگون، اتو واقعیت‌های زندگی را می‌پذیرد...

مهدخت ولیان، فرهاد قائمیان، قربان نجفی، توماج پورمراد، محسن سلیمانی، ابوالفضل شاه‏کرم، عباس کاج، جعفر بهبهانی و پیام شادنیا بازیگران این فیلم هستند.

سایر عوامل تولید فیلم سینمایی «پول‌+‌ک» عبارتند از: کارگردان: مهران ملکوتی، تهیه‌کننده: علی واجد‌سمیعی، نویسنده فیلمنامه: شیلا رشیدیان، مدیر فیلمبرداری: علیرضا قاضی، موسیقی: علی صمدپور، طراح صحنه و لباس: شیوا رشیدیان، تدوین: سیاوش ترازنده‌پور، صدابردار: محمدحسن فتاحی، مدیر تولید: یوسف صمدزاده، جانشین تولید: ادریس عبدی‌پور، طراح چهره‌پردازی: مهرنوش طبیبی، جلوه‌‍‌های ویژه میدانی: آرش آقابیگ، عکاس: جلال حمیدی، جلوه‌های ویژه رایانه‌ای: بهنام خاکسار، دستیار اول کارگردان: رضا مسعودی، دستیار دوم کارگردان: پیام شادنیا، برنامه‌ریز: افشین رضایی، منشی صحنه: لادن رحمتی.

این فیلم در مرحله فیلمبرداری در بوشهر است.

·         گیتا (مسعود مددی)

«گیتا» فیلمی با موضوع اجتماعی، روایت زندگی گیتا مادر متین است که به او دلبستگی شدیدی دارد. پس از حادثه‌ای که برای متین پیش می‌آید، گیتا تلاش می‌کند تا با این موضوع کنار بیاید و در خلال گذر زمان متوجه واقعیت‌های جدیدی در این رابطه نیز می‌شود و به باز‌شناسی جدیدی از شرایط خودش دست می‌یابد...

مریلا زارعی، حمیدرضا آذرنگ، سارا بهرامی، بهناز جعفری، نادر فلاح، رامین افشاری از بازیگران اصلی این فیلم هستند.

عوامل تولید فیلم سینمایی «گیتا» عبارتند از: کارگردان: مسعود مددی، نویسنده: میترا تیموریان، مسعود مددی، تهیه‌کننده: مجید شیخ‌انصاری، مدیر فیلمبرداری: همایون پای‌ور، مشاور کارگردان: مجتبی راعی، دستیار کارگردان و مدیر برنامه‌ریز: رضا بختیاری‌نیک، صدابردار: بابک بنی‌اردلان، تدوین: رضا بهار‌انگیز، مدیر تولید: جلیل شعبانی، چهره‌پرداز: سودابه خسروی، طراح صحنه و لباس: حسین روح پروری، منشی صحنه: فهیمه کرمی، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

این فیلم نیز در مرحله فیلمبرداری است.

·         آبجی (مرجان اشرفی‌زاده)

«آبجی» به کارگردانی مرجان اشرفی‌زاده و تهیه‌کنندگی علی تقی‌پور با موضوع کودک و نوجوان، داستان زنی است که سال‌هاست از عارضه قلبی رنج می‌برد و قلبش به شدت بزرگ شده و به گفته پزشکان زمانی برای زنده ماندن ندارد. بزرگ‌ترین دغدغه او، دختر میانسال‌اش است که دارای مشکل ذهنی است. طلا نمی‌داند برای آینده و تنهایی‌ فرزندش چه باید بکند.

این فیلم در مرحله پیش‌تولید است.

·         ویلایی‌ها (منیر قیدی)

«ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی هم در مرحله بازنویسی فیلمنامه قرار دارد.

 

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت