89/07/25

مستند ضد صهیونیستی «رادیکال آمریکایی» در جشنواره بین‏المللی «سینماحقیقت»

 

فیلم مستند بلند «رادیکال آمریکایی» که پُرتره‏ای از یک یهودی ضد صهیونیسم را به تصویر کشیده و جایزه بهترین فیلم سیاسی سال 2010 را نیز بدست آورده، در بخش «نمایش‏های ویژه» چهارمین جشنواره بین‏المللی «سینماحقیقت» به نمایش در خواهد آمد.

            به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، این فیلم به کارگردانی دیوید ریگن و نیکولا رُسی‏یه، زندگی و عقاید سیاسی «نورمن فینکلستین» و برخی از موافقان و مخالفانش (نظیر نوآم چامسکی و آلن درشویتس) را به تصویر می‏کشد.

وی هم اکنون منتقد سر سخت سیاست خارجی اسرائیل و حمایت‏های آمریکا از رژیم صهیونیستی است و بخاطر این عقاید رادیکال، عده‏ای او را یهودی دیوانه نامیده و در مقابل، طرفدارانش از وی به عنوان یک انقلابی الهام بخش یاد می‏کنند.

            نورمن در این فیلم، تئوری‏های پیچیده‏ای را پیرامون مناقشات اسرائیل و فلسطین مطرح و با سرسختی از نظریاتش دفاع می‏کند تا از وی به‏عنوان یکی از چهره‏های معتبر در این زمینه، یاد شود. او که هرگز با جریان اصلی سیاستهای رسانه‏ای آمریکا همراه نبوده، اما از چهره‏های تأثیرگذار بر رسانه‏های آمریکایی است.

            مستند «رادیکال آمریکایی» که در سال 2009 توسط تهیه‏کنندگانی از کشورهای آمریکا و کانادا ساخته شده، در فوریه 2010 در نیویورک اکران عمومی شد و مجله تایم نیز علی‏رغم اختلاف نظرهایی که درباره شخصیت «نورمن» وجود داشت، این فیلم را به عنوان بهترین فیلم هفته معرفی کرد.

این فیلم، جایزه بهترین فیلم سیاسی سال 2010 و جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم‏های زیرزمینی «شیکاگو» را کسب کرده و در جشنواره‏های معتبر ایدفا، هات داکس، شفیلد، آتلانتا، مونترال و ... نیز حضور داشته است.

            استفان هولدن منتقد «نیویورک تایمز» درباره‏ی این فیلم می‏نویسد: «رادیکال آمریکایی، مستند پُرتره‏ی احترام برانگیزی از نورمن فینکلستین است. یک چالشگر سیاسی که خود را به عنوان یک ناظم اخلاق گرا و حقیقت‏مدار، در مناقشه تاریک اسرائیل و فلسطین مطرح کرده است.»

            مارک کوهن نیز معتقد است که «رادیکال آمریکایی» در کمال تعجب، پُرتره‏ای جذاب و سرگرم‏کننده از یک مرد سرسخت است.

            سوزان رایان هم در مجله «سینه‏ست» می‏نویسد: «نگاه انسانی، اعتقاد اصولی و پیچیده‏ای که مستند رادیکال آمریکایی از این فرد ارائه می‏دهد، در شناخت شخصیت اصلی فیلم و دیدگاه و نظریاتش بسیار جالب توجه است.»

            جورج رابینسون نیز پس از نمایش عمومی «رادیکال آمریکایی» در مقاله‏ای نوشت: «این فیلم چهره‏ای متعادل از نورمن ارائه‏ی می‏دهد... ما در این فیلم مستند می‏بینیم که احساسات شدید، این مرد را در برابر موجی از خشم قرار می‏دهد، اما او همچنان متفکرانه، آن سودای عمیق را در سر دارد.»

اندرو اسچنکر در مجله «اسلنت»، از زاویه جالبی به این مستند نگاه کرده و می‏نویسد: «تئوری‏های نورمن می‏تواند به هر شکلی بحث‏انگیز باشد تا نظریات مثبت و منفی درباره‏اش مطرح شود، اما نکته مهم این است که نمی‏توان حضور او به‏عنوان مردی که در پیِ پایان ظلم و ستم بر فلسطینیان است را فراموش کرد.»

گفتنی است: مستند بلند «رادیکال آمریکایی» در بخش «نمایش‏های ویژه» چهارمین جشنواره بین‏المللی «سینماحقیقت» که طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389، در شهر «تهران»  برگزار خواهد شد، روی پرده خواهد رفت.

 

 

                روابط عمومي  

جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»


بازگشت