94/02/02

هشدار یک مستندساز به زوج های جوان؛ «تورچ» بیماری ناشناخته ای که باعث نابینایی نوزادان می شود

فیلم مستند «تورچ» با موضوع بررسی یکی از مهمترین عفونت‌های تاثیرگذار روی جنین، به کارگردانی هادی شریعتی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، هادی شریعتی پیرامون تولید مستند «تورچ» اظهار داشت: سندرم TORCH یکی از مهمترین عفونت‌های دوران بارداری است که می‌تواند منجر به سقط و یا نقص عضو جنین شود.

وی افزود: متاسفانه کودک چهارساله‌ام «ساره» زمانی که به دنیا آمد، به این بیماری مبتلا شده و بینایی خود را از دست داده بود.

شریعتی ادامه داد: این اتفاق تلخی است، زیرا من فیلمساز هستم و مدام با تصاویر و تجزیه و تحلیل آن سر و کار دارم، اما تصمیم گرفتم نوع نگاهم را تغییر دهم و از بعد انسانی زندگی «ساره» را بیان کنم. به همین دلیل از زمان نوزادی تاکنون اقدام به جمع آوری تصاویری کردم تا بتوانم یک مستند خوب بسازم.

این مستندساز افزود: بعد از مدتی که متوجه شدم یکی از چشم‌های «ساره» کم‌بینا است، برای گرفتن تصاویر متعدد از ساره و اولین تصاویری که او می‌دید، انگیزه بیشتری پیدا کردم و مدام صبر کردم تا ساره با اشیاء مختلف روبه‌رو شود تا بتوانم این لحظات را ثبت کنم.

وی تصریح کرد: این فیلم علاوه بر ضبط سکانس‌های مربتط با ساره، در بخش‌هایی ضمن گفتگو با پزشکان و کارشناسان درباره نوع نگهداری حیوانات خانگی نیز مطالبی را بیان می‌کند؛ زیرا بسیاری از زوج‌های جوان بدون در نظر گرفتن موارد بهداشتی، اقدام به نگهداری حیوانات خانگی می‌‎کنند و ممکن است این حیوانات در آینده صدمات جبران ناپذیری برای آنها رقم بزنند، در حالیکه با انجام چند آزمایش می‌توانند از سلامت جنین با خبر شوند.

شریعتی در پایان گفت: اغلب سکانس‌های این مستند را خودم تصویربرداری کردم اما از دیگر عوامل فیلم می‌توان به حسین قورچیان (صدابردار)، محمد مجلل (تصویربردار) و ابوذر کبیری (مدیر تولید) نام برد.

مستند «تورچ» در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت