94/02/06

به بهانه حضور فیلم سینمایی «ناهید» در بخش نوعی نگاه جشنواره کن؛ شهابی: ناهید می تواند خالق یک جریان مثبت در سینمای ایران باشد

پخش‌کننده فیلم سینمایی «ناهید» که در بخش رسمی «نوعی نگاه» جشنواره فیلم کن پذیرفته شده است، اظهار داشت: به دلیل اینکه جریان سینما به شکل استاندارد و جهانی در فیلم «ناهید» وجود دارد، این فیلم می‌تواند خالق یک جریان مثبت در سینمای ایران هم باشد.

کتایون شهابی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تصریح کرد: یک فیلم اولی که نخستین حضور بین‌المللی‌اش در بخش رسمی جشنواره معتبر کن باشد، این خود بهترین جایزه است، اما اگر ««ناهید» موفق به دریافت جایزه شود قطعاً خوشحالی ما و گروه تولید چند برابر خواهد شد.

وی درباره‌ی شانس «ناهید» برای دریافت دوربین طلایی شصت و هشتمین دوره جشنواره کن گفت: دوربین طلایی یکی از مهمترین جایزه‌های بین‌المللی به شمار می‌آید و خیلی از بزرگان سینمای جهان موفق به دریافت این جایزه شده‌اند و کسب آن افتخار مهمی برای سینمای ایران است، اما شخصاً خیلی به دریافت جایزه فکر نمی‌کنم و امیدوارم حضور فیلم «ناهید» در جشنواره کن ثمربخش و درخور سینمای ایران باشد، زیرا این برای نخستین بار است که با بضاعت یک شرکت مستقل ایرانی، فیلمی در بخش رسمی جشنواره کن شرکت می‌کند.

این پخش‌کننده درباره اهمیت حضور فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی و تأثیر آن بر سینمای ایران افزود: متاسفانه سال‌های گذشته فقط دغدغه تولید فیلم را داشتیم و بعد از تولید اصلاً برنامه‌ای برای پخش آن در ایران و سطح بین‌المللی وجود نداشت! به عبارت دیگر برای بخش خصوصی کارآمد که بتواند با قدرت و مستقل عمل کند، طراحی و سیاست‌گذاری کلان اندیشیده نشده بود.

شهابی خاطرنشان کرد: به همین دلیل و به واسطه یک اتفاق، فیلم‌های ایرانی موفق به دریافت جایزه شده‌اند، یعنی فیلم به دلیل داشتن ساختار خوب مطرح شده است و کمپانی‌های خارجی اقدام به خرید آن کرده‌اند و فیلم توانسته است در سایر جشنواره‌ها حضور یابد؛ اما این حرکت ایجاد یک جریان نیست، یعنی هیچ سرمایه‌ای را وارد بدنه سینما نمی‌کند، در حالیکه فروش فیلم «ناهید» تماماً به ایران می‌رسد و کمپانی مستقل ایرانی را منتفع می‌کند.

وی افزود: پخش یک فیلم در جشنواره‌های بین‌المللی مختص شخص خاصی نیست و مدیران باید از جریان به وجود آمده حمایت کنند. با این اتفاق افراد دیگری که در بخش خصوصی فعال هستند راغب می‌شوند تا به این عرصه روی بیاورند یا فعال‌تر شوند.

شهابی در پایان درباره‌ی فیلم «ناهید» گفت: وقتی فیلم را دیدم عاشق آن شدم، زیرا علی‌رغم فیلم اولی بودن، یک کارگردان، بازی‌های خوب، سناریوی محکم و... را پشت اثر می‌بینید و به عقیده من از نظر تصویری، ما را به یاد سینمای نوری بیلگه جیلان می‌اندازد؛ بدون موضع‌گیری مسئله خود را مطرح می‌سازد و از همه مهمتر فیلمی که سینما در آن جریان دارد، می‌تواند جریانی هم در سینما ایجاد کند!

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت