94/02/19

عصر فردا مستند «آزاد برای بازی» در سالن سینماحقیقت اکران می‌شود

عصر فردا و در سومین برنامه از دوره‌ی جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند بلند «آزاد برای بازی» به نمایش درآمده و با حضور مازیار فکری‌ارشاد و دکتر «هومن نامور» پیرامون ابعاد مختلف اعتیاد نوجوانان به بازی‌های رایانه‌ای مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلم مستند اعضای سه تیم بازی‌ رایانه‌ای «داتا 2» را از زمان تمرین و آماده‌سازی برای شرکت در یک مسابقه بین‌المللی تا پایان این رقابت همراهی می‌کند. در خلال این همراهی مخاطب با زندگی شخصی، مشکلات خانوادگی و دغدغه‌های اعضای نوجوان این تیم‌ها آشنا می‌شود. تمام هدف این نوجوانان، بردن جایزه یک میلیون دلاری مسابقات است؛ جایزه‌ای که می‌تواند زندگی‌شان را متفاوت کند.

برپایه این گزارش، مستند «آزاد برای بازی» نوجوانانی از ملیت‌ها، زبان‌ها، سبک زندگی، احساسات و اهداف متفاوت را در قالب علاقه به یک بازی رایانه‌ای به تصویر می‌کشد. این فیلم در کشورهای مختلف جهان از جمله آلمان، سنگاپور، اوکراین، آمریکا و چین تصویربرداری شده و می‌کوشد به زندگی شخصی و دغدغه‌های نوجوانان معتاد به بازی رایانه‌ای «داتا 2» نزدیک شود. این بازی همه‌گیری جهانی قابل توجهی داشته است؛ تا جایی که امروزه جایزه مسابقات جهانی این بازی رایانه‌ای به حدود ده میلیون دلار بالغ می‌شود!

اغلب این نوجوانان، آینده و تحصیلات و موقعیت‌های شغلی خود را فدای پیشرفت در این بازی کرده‌اند. خانواده و نزدیکان این نوجوان‌ها هم از وضعیت زندگی فرزندان خود ناراضی‌اند، اما رویای برتری در یک مسابقه جهانی و جایزه کلان برنده مسابقات، گاه اعضای خانواده را نیز به سکوت واداشته است!

این فیلم کارگردان مشخصی ندارد و توسط موسسهvalve  طراح و سازنده بازی رایانه‌ای «داتا 2» در کشورهای مختلف جهان تصویربرداری و تدوین نهایی شده است؛ اما به عنوان یک نمونه اجتماعی از منظر تاثیرات منفی بازی‌های رایانه‌ای روی نوجوانان قابل بررسی و تحلیل است.

فیلم مستند بلند «آزاد برای بازی» تولید سال 2014 از ساعت 17 عصر یکشنبه 20 اردیبهشت‌ماه 1394 در سالن سینماحقیقت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به نمایش درآمده و با حضور «مازیار فکری ارشاد» نویسنده  و منتقد سینما و دکتر «هومن نامور» روانشناس و سردبیر فصلنامه روانشناسی هنر مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

مستند «آزاد برای بازی» برای نخستین بار، در نوامبر 2014 در جشنواره فیلم‌های مستند لیدز انگلستان به نمایش درآمد.

عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت 17 عصر یکشنبه (20 اردیبهشت ماه) به سالن سینماحقیقت واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم علاقندان آزاد و رایگان است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت