94/02/20

اعلام فراخوان جشنواره رضوی در بخش های مستند و کوتاه، پویانمایی، گیم و نماهنگ

فراخوان جشنواره سراسری تولیدات رضوی در بخش های مستند و کوتاه، نماهنگ و تله فیلم و پویانمایی و بازی های رایانه ای از سری برنامه های سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) منتشر شد.
به گزارش «سینماتجربی» به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی، فراخوان جشنواره سراسری رضوی در سه بخش مستند و کوتاه، تله فیلم و نماهنگ و پویانمایی به شرح ذیل منتشر شد:

*تله فیلم و نماهنگ
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان از ۲۶ تا ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ به مناسبت میلاد با سعادت عالم آل محمد (ص) حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) و همزمان با دهه کرامت، هفتمین جشنواره سراسری تولیدات تلویزیونی (تله فیلم و نماهنگ) رضوی را برگزار می کند.
اهداف از برپایی این رویداد، اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا (ع) و گرامیداشت تولید کنندگان و پدید آورندگان آثار برتر فرهنگی هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا (ع) و کمک به انتشار گسترده تر این آثار اعلام شده است.
علاقه مندان می توانند با ساخت نماهنگ و فیلم های بلند تلویزیونی (تله فیلم) پیرامون فرهنگ و سیره منور رضوی، حضرت معصومه (س) و حضرت شاه چراغ(ع) با موضوعاتی همچون احادیث، زندگی و ابعاد شخصیت امام رضا(ع)، سیره علمی و عملی حضرت امام رضا(ع)، زیارت(آداب و فرهنگ زیارت)، جلوه های مشهد الرضا، زائران و کجاوران، شفایافتگان در این جشنواره در دو بخش فیلم های بلند تلویزیونی (تله فیلم) و نماهنگ شرکت کنند.
بر اساس مقررات اعلام شده فیلم ها در قطع ویدیویی DV ،HD و یا FHD باشند؛ همچنین لازم است آثار بر روی هر لوح فشرده DVD فقط یک اثر ضبط و ارسال شود.
برای شرکت در جشنواره لازم است فرم تقاضای شرکت و کپی اثر به صورت DVD و فايل avi بر روي لوح فشرده DVD به همراه دو قطعه عکس از صحنه و پشت صحنه فیلم و يك قطعه عكس پرسنلي كارگردان به دبیرخانه جشنواره ارسال شود.
آثاری که استاندارد های فنی و کیفی نمایش را نداشته باشند از بخش مسابقه حذف می شود.
همچنین آثار ارسالی كه در دوره های قبلی جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) به نمايش در آمده اند از بخش مسابقه جشنواره حذف خواهد شد.
کلیه آثار ارسالی باید ویژگی هاوساختار تله فیلم وهمچنین نماهنگ را داشته باشند .در بخش نماهنگ نیز حد اکثر زمان آثار ۱۰ دقیقه است.
اسامی آثار برگزیده بخش مسابقه تا ۱۵ مرداد اعلام خواهد شد.


*مستند و کوتاه
رقابت آثار بخش مستند و کوتاه، به مناسبت سالروز ميلاد با سعادت حضرت علي ابن موسي الرضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) و همزمان با دهه كرامت از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار می شود.

این بخش در دو گروه موضوعی برگزار می شود:
الف) زندگی امام رضا(ع)، کرامات امام رضا(ع)، مریدان و شاگردان امام رضا(ع)، امام رضا(ع) و حضرت معصومه(ع)، امام رضا(ع) و حضرت شاهچراغ(ع)، فرزندان و بستگان، امام رضا(ع) و مناظرات، موقوفات امام رضا(ع)، خادمین امام رضا(ع)، عالمیان آرمیده در جوار امام رضا(ع)، بارگاه و آستان امام رضا(ع)، زائران امام رضا(ع)، امام رضا در آثار شاعران و عارفان، آثار تجربی آزاد با موضوعات مرتبط با امام رضا(ع)، گذرامام رضا(ع) از شهرهای مختلف ایران- قدمگاه و امامزادگان، آداب زیارت.
ب) سبک زندگی رضوی: شامل تمام فیلم هایی خواهد بود که با استفاده و بهره مندی از سیره و سبک زندگی رضوی تولید شده اند. به عنوان نمونه موضوع رافت و مهربانی، احسان و نیکوکاری و...
بخش های مسابقه جشنواره در دو گروه داستانی کوتاه و مستند کوتاه برپا خواهد شد. همچنین بخش های جنبی جشنواره نیز شامل برگزاری بخش های جنبی فرهنگی و هنری، برگزاری کارگاه های تخصصی و نشست های پژوهشی و مروری بر آثار یک فیلمساز مطرح در حوزه فیلم کوتاه می شود.
فیلم های ارسالی باید تولید سال۱۳۹۳ به بعد بوده یا در دوره های گذشته جشنواره فیلم رضوی شرکت نکرده باشند و در قطع دی وی دی،دی وی کم،اچ دی و فول اچ دی تولید شده باشند.
هر یک از این فیلم ها باید جهت بازبینی بصورت مستقل، بر روی یک حلقه دی وی دی (به انضمام سه قطعه عکس از صحنه فیلم و یک قطعه عکس کارگردان روی لوح فشرده) ارسال شوند.
مشخصات فیلم،کارگردان و زمان فیلم به طور کامل بر روی دی وی دی نوشته شود.
دبیرخانه جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال آسبب احتمالی ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت کنندگان را ندارد.

*پویانمایی و بازی های رایانه ای
این بخش نیز به مناسبت سالروز میلاد باسعادت حضرت علی بن موسی الرضا (‌ع‌)، حضرت فاطمه معصومه (س) و همزمان با دهه کرامت، از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان برگزار می شود.

موضوعات بخش پویانمایی شامل موضوعات مرتبط با امام رضا (ع)، سیره رضوی شامل (احاديث، روايات، نکته ها و...) کرامات رضوی، منازل سفر امام رضا (ع) از مدینه تا مرو(تولد ، زندگی و شهادت حضرت) و... می شود.
همچنین در بخش موضوعات نبوی، علوی علاقه مندان آثار خود را با رویکرد نکته ها، حکمت ها، لطایف، پیام های آموزشی و تربیتی در کلام امام علی (ع)، اخلاق و آداب و ... می توانند به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
در بخش پویانمایی نیز رقابت در بخش های فیلم کوتاه انیمیشن و فیلمنامه کوتاه انیمیشن خواهد بود.
در این بخش برنامه های جنبی همچون برگزاري نشست هاي تخصصي و كارگاههاي آموزشي با حضور مهمانان و اساتيد صاحبنظر، برگزاری نمایشگاه هنری و نمایش انیمیشن های برگزیده شش دوره قبلی جشنواره و انیمیشن های برتر درنظر گرفته شده است.
فیلم کوتاه انیمیشن در قالب ۲ نسخه DVD ارسال شود ( یک نسخه با فرمت AVI یا MP۲و یاMP ۴ ونسخه دیگر قابل پخش در دستگاه DVD خانگی).
جهت شرکت در جشنواره علاوه بر فرم درخواست ، ارسال نسخه اصلي اثر به همراه یک قطعه عکس پشت صحنه فيلم و یک قطعه عکس صحنه فیلم به همراه یک قطعه عکس پرسنلی كارگردان بر روي CD با فرمت JPG الزامی است .
روی هر DVD فقط یک فیلم ضبط شده باشد.
فیلم هایی که استانداردهای فنی و کیفیت نمایشی مناسبی نداشته باشند از بخش مسابقه حذف خواهند شد.
زمان فیلم های کوتاه حداقل ۱ و حداکثر ۳۰ دقیقه است.
در بخش بازی های رایانه ای نیز انواع بازی‌های شرکت کننده عبارتند از: بازی‌های PC، بازی‌های کنسولی، برخط، فلش، تلفن همراه. هریک از آثار در بخش های فوق می توانند در ژانرهای متعدد تهیه و تولید شده باشد .
شرح کامل فراخوان این جشنواره در بخش فراخوان جشنواره ها در سایت سازمان سینمایی به نشانی http://cinema-org.ir قرار گرفته است.

بازگشت