94/02/20

روایتی از سرگذشت 15 مانکن در مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان»

مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» به کارگردانی سام کلانتری که به سرگذشت مانکن‌ها می‌پردازد، به مرحله تدوین رسید.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سام کلانتری درباره موضوع تازه‌ترین اثر مستند خود گفت: «مانکن‌های قلعه حسن‌خان درباره خلق و زندگی چند مانکن پلاستیکی در یک کارگاه دور افتاده است. زندگی این مانکن‌ها و سرانجام‌شان بی‌شباهت به زندگی ما انسان‌ها نیست! تعدادی از آنها پولدار می‌شوند و عده‌ای هم بی‌پول می‌مانند!»

وی ادامه داد: «پرداختن به موضوع انسان همیشه دغدغه من بوده است. ما با چشمان‌مان دنیا و آنچه در آن هست را می‌بینیم و با گوش‌هایمان می‌شنویم. اگر انسان با وجود داشتن گوش و چشم از آنها استفاده‌ای نکند، فرقی با مانکن‌ها ندارد.»

کلانتری افزود: «در این مستند با 15 مانکن و سرنوشت‌شان همراه می شویم. در حال حاضر مراحل تصویربرداری به پایان رسیده و فیلم در مرحله تدوین است. از آنجایی که فیلم دیالوگی ندارد، صداگذاری مرحله مهمی است که با دقت و وسواس به آن می‌پردازیم.»

گفتنی است که در خلاصه فیلم مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» آمده است:

پرده‌ای قرمز رنگ بالا می‌رود... قرار است بازی شروع شود... به پشتت می‌زنند و تو با گریه‌ای اعلام حضور میکنی... گریه‌ای که بیشتر شبیه یک شکایت است شکایت از بودنت... ولی دیگر دیر است... حالا که آمدی باید بهترین بازی‌ات را انجام دهی... اما خیلی زود همه‌چیز را فراموش می‌کنی... برای خودت نقشی جدید می‌نویسی... نقشی که با آنکه کور نیست ولی نمی‌بیند... با آنکه کر نیست،نمی‌شنود و تو چه خوب در نقش جدیدت «مسخ» می‌شوی؛ اما دیگر وقت رفتن است... حالا تو دیگر موجود جدیدی هستی ولی شاید فراموش کرده باشی... پرده قرمز رنگ نمایش در حال پایین آمدن است...

عوامل تولید این مستند عبارتند از: تصویربردار: رضا تیموری، تدوین: روزبه فرازمند، مدیر تولید: محسن مرادی، صداگذار: حسن شبانکاره، تهیه‌کننده و کارگردان: سام کلانتری، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت