94/02/23

فرهاد ورهرام با سیاهان ایران به سالن سینماحقیقت می‌آید

برنامه هفته چهارم دوره جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، به نمایش و نقد فیلم مستند «سیاهان جنوب ایران» ساخته فرهاد ورهرام اختصاص یافته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این برنامه از ساعت 17 عصر یکشنبه هفته آینده (27 اردیبهشت‌ماه) در سالن سینماحقیقت این «مرکز» آغاز خواهد شد و پس از نمایش فیلم، با حضور مازیار فکری‌ارشاد و مهرزاد دانش مورد نقد قرار خواهد گرفت.

این فيلم درباره حضور سیاهان در ایران؛ ویژگی‌های فرهنگی: موسیقی و آداب و رسوم و اعتقادات؛ ویژگی‌های اجتماعی: روابط درون‌گروهی و برون‌گروهی؛ ویژگی‌های اقتصادی: کشاورزی؛ دامداری؛ ماهیگیری؛ دریانوردی و کار در بخش خدمات آنان است.

فرهاد ورهرام درخصوص تولید مستند «ســــیاهان جــــنوب ایـــــران» می‌گوید: سیاهان ایران در گستره جغرافیایی وسیعی از استان خورستان تا خلیج گواتر در استان سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند؛ اما درباره سياهان و سابقه حضور آنها از دیرباز تاكنون، به جز در زمينه موسيقی محلی و برگزاری مراسم آیینی زار، تحقيقات جدی انجام نگرفته است.

وی ادامه می‌دهد: از سیاهان ایران هیچ‌گونه آمار دقیقی و یا تقریبی در دست نیست. بیشترشان در جزایر و شهرهای بزرگ و کوچک و یا روستاهای ساحلی پراکنده‌اند و حتی گروهی از آنها زندگی دامداری و عشایری دارند. نوع معیشت سیاهان تحت‌تاثیر بومیان جنوب ایران واقع شده است. اغلب آنها بی‌هیچ فرقی با دیگر بومیان جنوبی به کارهای مختلف مشغول‌اند. شغل اغلب سیاهان ایران، ماهیگیری و یا کار در  لنج‌های باربری است. گروهی از آنها شتر دارند و گروهی دیگر کشاورزند و یا در کار خرید و فروشند و یا در کارخانجات و بخش خدمات کار می‌کنند.

سیاهان با لهجه فارسی مردم جنوب ایران و یا به زبان عربی و گاه ممزوج با لهجه سرزمین مادری و یا به زبان بلوچی صحبت می‌کنند؛ سیاهان ایران مراسم و آیین‌های خود را هنوز حفظ کرده‌اند و بر موسیقی نواحی سواحل جنوب ایران تاثیر گذاشته‌اند...

گفتنی است: عوامل اصلی تولید مستند «ســــیاهان جــــنوب ایـــــران» به این شرح است: طرح، تحقیق، عکاسی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی: فرهاد ورهرام؛ تصویربردار: رضا تیموری؛ صدابردار: احمدرضا طایی؛ تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت 17 عصر یکشنبه هفته آینده (27 اردیبهشت‌ماه) به سالن سینماحقیقت واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم علاقندان آزاد و رایگان است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

بازگشت