89/07/27

درخشان: سينماحقيقت حرفه اي برگزار مي شود

در شرایطی که برای نمایش فیلم های مستند، سالن سینمایی در كشور وجود ندارد و این فیلم ها به شبکه خانگی نیز راه پیدا نمی کنند، جشنواره بين المللي «سينماحقيقت» امکان نمایش آثار مستند برگزيده ي ايران و جهان را در قالبي حرفه اي فراهم مي آورد كه جاي تقدير دارد.

‌«شهرام درخشان» پژوهشگر، كارگردان و گوينده سينماي مستند ايران، ضمن اعلام اين مطلب به پايگاه خبري سينماتجربي گفت: فیلم مستند تاریخ و فرهنگ یک کشور را ثبت می کند، به این معنی که هر آنچه در مستند ثبت می شود، در تاریخ ثبت خواهد شد. از سويي «مستند»، خود اتفاقات روز جامعه را نيز به تصویر می کشد، همان گونه که این اتفاقات در ادبیات و موسیقی و ... هم ثبت می شود، با این تفاوت که فیلم مستند برخلاف ادبیات، متعلق به همه لایه های اجتماع است.

وي ادامه داد: ما در کشوری زندگی می کنیم که از منظر فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، موضوع های زیادی را برای مستندسازی در پي دارد. لذا با وجود این امکانات بالقوه، ضرورت توجه هر چه بیشتر به جایگاه سينماي مستند و مستندسازی احساس مي شود.

درخشان افزود: جشنواره بين المللي «سينماحقيقت» به صورت کاملا حرفه ای برگزار می شود و ماهیت این جشنواره، حتی در سطح بین الملل نیز باارزش است و می تواند جشنواره ای مطرح در آسيا باشد. البته فيلمسازان برگزیده ي جشنواره های ما، برخلاف بسياري از جشنواره هاي معتبر جهاني، تنها در ایام جشنواره مطرح می شوند و موفقيت آنها، تضمینی برای توليد فيلم هاي بعدي شان نخواهد بود و متاسفانه هرگز با پیشنهادهای بهتر و بالاتری رو به رو نمی شوند!

این فیلمساز که با مستند «مردمی که همه‌چیز، همه‌چیز، همه‌چیز دارند» در چهارمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد، با اشاره به موضوع این فیلم که درباره «بادگیر ایرانی» است، اظهار داشت: بادگیر، یک نماد معماری صددرصد ایرانی است که ضبط آن توسط یک کشور دیگر، خیلی عجیب به نظر می‌رسد. ما در این فیلم، شواهدی ارائه دادیم که این جلوه معماری ایرانی، قرن‌هاست که در کشورمان وجود دارد و مُبدع آن هم ایرانی‌ها بوده‌اند و این سازه، اصولاً جایی در معماری کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس ندارد. در واقع ما چیزی به عنوان معماری عربی نداریم و آنچه که متعلق به معماری اسلامی هست نیز ریشه در معماری ایرانی دارد.

شهرام درخشان در پایان گفت: تلاش من این بود که مخاطب غیرایرانی هم با مستندات و ادله‌ای که در فیلم ارائه می‌شود، با احساسات من و همه ‌ایرانی‌ها همراه شود و به واقعیت قضیه پی ببرد. در واقع آنچه که برای من مهم بوده، نه تحریک احساسات مخاطبان فیلم، بلکه ارائه همین فرمول ساده است که «بادگیر» همانطور که از اسم آن نیز پیداست، یک نماد ایرانی است.

 


بازگشت