94/03/02

محمدعلی صفورا: اجازه ندهیم نیروهای خلاق انیمیشن از این حوزه جدا شوند

عضو شورای سیاستگذاری دومین همایش ملی انیمیشن معتقد است در سال‌های اخیر بسیاری از نیروهای خلاق، از سینمای انیمیشن ایران جدا شدند و نباید اجازه دهیم این روند ادامه پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمدعلی صفورا از اعضای شورای سیاست‌گذاری دومین همایش ملی انیمیشن درباره محورهای اصلی و اساسی این همایش گفت: «برگزاری همایش ملی انیمیشن تاثیرات مثبتی بر وجوه مختلف اقتصادی و صنعتی این حوزه می‌گذارد و وظیفه شورای سیاست گذاری این همایش پرداختن به محورهای اساسی این حوزه است.»

وی ادامه داد: «جایگاه انیمیشن به عنوان رسانه و صنعتی شدن دو موضوع اساسی است که باید در پنل‌های همایش دوم جای داده شود. برگزاری این همایش بی‌تردید بر روند رو به رشد انیمیشن ایران تاثیرگذار است و فقط کافی است بر محورهای این همایش تمرکز کنیم تا بر این اساس، انیمیشن ایران را به مسیر اصلی خود بازگردانیم.»

صفورا با تاکید بر اینکه انیمیشن در ایران تنها مقوله هنری است که قابلیت صنعتی شدن را دارد، عنوان کرد: «در میان تولیدات سینمایی، تلویزیونی و... با توجه به دنیای فانتزی و انتزاعی انیمیشن، این هنر قابلیت صنعتی شدن را دارد. ما می‌توانیم فرهنگ و ایدئولوژی مورد توجه‌مان را از طریق انیمیشن در دنیا انعکاس دهیم و در کشورهای همسایه جایگاه به دست آوریم. با توجه به زیرساخت‌ها و مسیری که این هنر- صنعت گذرانده است هم می‌توانیم به آمادگی انیمیشن برای صنعتی شدن پی ببریم.»

وی به شرایط اقتصادی و سیر نزولی انیمیشن در سال گذشته اشاره کرد و خاطرنشان کرد: «متاسفانه سال گذشته تولید کمی و کیفی انیمیشن سیر نزولی را طی کرد؛ اما این همایش می‌تواند انیمیشن ایران را به مسیر اصلی خود بازگرداند و آن را ارتقا دهد. به لحاظ استاندارد و کیفی‌سازی، انیمیشن ایران نسبت به دنیا فاصله ندارد. ما در حوزه ساخت انیمیشن برای کودکان در سطح قابل قبولی قرار داریم و در حوزه سینمای بلند هم با وجود متولی مناسب و تصحیح زیر‌ساخت‌ها و سخت‌افزار‌ها می‌توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم. متاسفانه در سال‌های اخیر بسیاری از نیروهای خلاق ما از انیمیشن ایران جدا شدند و نباید اجازه دهیم این روند ادامه پیدا کند.»

صفورا افزود: «انیمیشن سینمایی بودجه و مدیریت خودش را می‌خواهد و نیاز به حمایت و نظارت دولتی دارد و به عبارتی گلوگاه ماست. برگزاری دومین همایش ملی انیمیشن فرصت مناسبی است که برنامه‌ریزی و فعالیت درباره انیمیشن سینمایی را از همین حالا شروع کنیم و به نظر من می‌توانیم طی پنج سال آینده، پنج اثر سینمایی خوب در حوزه انیمیشن داشته باشیم.»

وی در پایان گفت: «باید توجه کنیم انیمیشن در تمام دنیا چه اندازه بُرد دارد و هر سال چند انیمیشن در دنیا اکران می‌شود. پرفروش‌ترین فیلم‌های سینمایی در دنیا انیمیشن هستند. حال که مخاطبان برای تماشای این هنر راغب هستند، ما هم باید بدانیم که می‌توانیم در این حوزه خوب عمل کنیم و فقط کافی است که بخواهیم.»

گفتنی است: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، دومین همایش ملی انیمیشن ایران را در مرداد ماه ۹۴ برگزار می‌کند.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت