94/03/02

ثبت لحظاتی از تنش‌های اجتماعی که شکلی دراماتیک به خود می‌گیرد; مستند «بلانسبت شما» آماده نمایش عمومی شد

مستند «بلا نسبت شما» از جدیدترین تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی مهدی بوستانی که لحظاتی از تنش‌های اجتماعی بین شهروندان تهرانی را بازگو می‌کند، آماده نمایش عمومی شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مهدی بوستانی درباره تولید این مستند گفت: تصویربرداری این مستند از شمال تا جنوب و در اکثر مناطق تهران، نوعی مستندسازی همراه با پرسه زنی بود؛ تجربه متفاوتی که مثل فیلم‌های کلاسیک سینمای مستند نیست و بیشتر شبیه بداهه‌نوازی یک نوازنده است.  

وی افزود: در انتخاب تجهیزات تصویربرداری این فیلم هم سعی کردیم از دوربینی ارزان قیمت استفاده کنیم، زیرا نمی‌دانستیم میان این تنش‌ها ممکن است چه اتفاقی رخ دهد!

بوستانی تصریح کرد: ابتدا که مراحل تصویربرداری آغاز شده بود، سعی می‌کردم فاصله را با سوژه ها حفظ کنم، اما رفته رفته دریافتم زمانی که بحثی شکل می‌گیرد، بسیاری از افراد جامعه نه تنها نظارهگر هستند، بلکه از فرصت استفاده کرده و با موبایل خود مشغول ضبط صحنه‌های نزاع می‌شوند.

وی افزود: این حجم فیلمبرداری توسط شهروندان تا حدی پیشرفت کرده که دیگر کسی متوجه دوربین فیلمبرداری ما نبود و همه روی لحظات دراماتیک تنش و اینکه در آخر چه صحنه جذابی را به ثبت می‌کنند، تمرکز کرده بودند!

این مستندساز تصریح کرد: از آنجایی که در مقدمه فیلم زمینه‌های بروز تنش همراه با گفتار متن روایت می‌شود، تضادهایی هم در این کار به چشم می‌خورد. در واقع بروز تنش، محدود به قشر خاص و مقطع سنی مشخصی نمی‌شود و اقشار مختلف جامعه مقابل دوربین مستند قرار می‌گیرند و در نهایت این فیلم با یک نگاه آسیب‌شناسی همراه با طنز به پایان می رسد.

گفتنی است که تحقیق، تصویربرداری، کارگردانی و تدوین مستند «بلا نسبت شما» برعهده مهدی بوستانی بوده است و سعید ذوالنوریان (صدابردار)، عرفان نجف‌آبادی (تدوینگر)، حسین نصری (مدیر تولید)، مهدیه کربلایی (دستیار کارگردان) در ساخت این پروژه مستند با وی همکاری کردند.

این فیلم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربیبازگشت