89/07/28

مستندِ چهره‏نگاری «جمالزاده» به «سینماحقیقت» می‏آید

فیلم مستند «فارسی شکر است» ساخته‏ی «محسن سوهانی» که در رهگذر تهرانِ پُرهیاهوی امروزي، نگاهی به زندگی و افکار «محمدعلی جمالزاده» دارد، در جشنواره بین‏المللی «سینماحقیقت» روی پرده خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين‌المللي سينماحقيقت، در این فیلم مستند، آثار و اندیشه استاد «محمدعلی جمالزاده» نویسنده و مترجم معاصر ایرانی در گفت‏وگو با چهره‏هایی چون: دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، علی دهباشی، محمدگلبن، دکتر حسین پاینده و... به تصویر کشیده شده و از مجموعه منابع صوتی و تصویری موجود درباره جمالزاده، با جلوه‏های ویژه بهره گرفته شده است. ضمن اینکه این فیلم، خط سیر طنزآمیزی را نیز در خیابان جمالزاده تهران دنبال می‏کند.

برپایه این گزارش، «محمدعلی جمالزاده» را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک واقع‏گرایی در ادبیات فارسی می‏دانند. داستان‏های جمالزاده، ساده، طنزآمیز و آکنده از ضرب‏المثل‏ها و اصطلاحات عامیانه است. وی در سال 1376 و در سن 102 سالگی، در ژنو سوئیس درگذشت.

عوامل تولید فیلم مستند «فارسی شکر است» به این شرح هستند: پژوهشگر، نویسنده و کارگردان: محسن سوهانی، تصویربردار: ابوالفضل علائی، صدابردار: سهیل عابدی، صداگذار و تدوینگر: حمیدرضا فطوره‏چیان، گویندگان: جلال مقامی، پگاه احمدی، محسن سوهانی، مدیرتولید: نیما باقرزاده، تهیه کننده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی- محسن سوهانی

            گفتنی است: این فیلم مستند در بخش رقابتی «مشاهیر و مفاخر» چهارمین جشنواره بین‏المللی فیلم مستند ایران: سینماحقیقت، که طی روزهای 17 تا 21 آبان‏ماه 1389 در شهر «تهران» برگزار خواهد شد، به نمایش عمومی درخواهد آمد.

 

 

                روابط عمومي  

جشنواره بين‌المللي «سينماحقيقت»


بازگشت