94/03/09

نمایش مستند «شهروند 4» برنده اسکار 2014 در کانون فیلم سینما‌حقیقت

عصر فردا و در ششمین برنامه دوره‌ی جدید کانون فیلم «سینماحقیقت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مستند «شهروند 4» برنده جایزه اسکار بهترین مستند سال 2014 با موضوع افشاگری «ادوارد اسنودن» به نمایش عمومی درآمده و مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مستند «شهروند 4» ساخته لورا پویتراس از ساعت 17 عصر یکشنبه 10 خردادماه، در سالن «سینماحقیقت» این مرکز روی پرده رفته و سپس توسط مازیار فکری ارشاد «منتقد و کارشناس» و علیرضا حسن‌خانی «منتقد میهمان» نقد و بررسی می‌شود.

در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: در ژانویه 2013 تعدادی ایمیل نیمه‌کاره و مشکوک از نشانی ایمیلی غیرعادی با عنوان شهروند 4 به دست مستندسازی به نام لورا پویتراس می‌رسد. شهروند 4 در این ایمیل مدعی می‌شود شواهدی در دست دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا(NSA)  با همکاری سازمان‌های امنیتی کشورهای دیگر، به شکل مخفی اطلاعات خصوصی افراد را مورد بررسی قرار می‌‎دهند. پنج ماه بعد خانم پویتراس همراه با دو خبرنگار به نام‌های گلن گرینوالد و اون مک‌اسکین به هنگ‌کنگ سفر می‌کنند تا برای نخستین بار با ادوارد اسنودن (شهروند 4) ملاقات کنند!

این فیلم بخشی از اسرار افشا‌شده توسط اسنودن را از زبان او به نمایش می‌گذارد و آنها را تحلیل می‌کند. مستند «شهروند 4» نخستین رودررویی اسنودن با جهان آزاد، پس از مخفی شدن به خاطر افشای اسناد طبقه‌بندی شده سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و چند کشور دیگر را روایت می‌کند.

مستند «شهروند 4» محصول مشترک آمریکا، آلمان و بریتانیاست. این فیلم مستند از اتاق 1014 هتل میرا در هنگ‌کنگ (محل اختفای اسنودن) آغاز می‌شود و صحت ادعاهای او را در آلمان، بلژیک، برزیل، بریتانیا، آمریکا، روسیه، چین و سفارت اکوادور در آمریکا بررسی می‌کند.

«شهروند 4» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم مستند سال 2014 شده است. این فیلم همچنین برنده جایزه بهترین مستند بفتا (آکادمی فیلم بریتانیا)، برنده جایزه بهترین مستند از جوایز سالانه انجمن کارگردانان آمریکا، بهترین مستند سال از نگاه اتحادیه جهانی مستندسازان، بهترین فیلم مستند جشنواره پالم اسپرینگز آمریکا و ده‌ها جایزه دیگر (از جمله در بخش تدوین) شده است.

لورا پویتراس کارگردان «شهروند 4» بیشتر به عنوان تهیه‌کننده و فیلمبردار سینمای مستند در آمریکا شناخته می‍‌شود. پویتراس هشت فیلم مستند هم کارگردانی کرده که از میان آنها می‌توان به "پرچم‌های جنگ" 2003 و "مرگ زندانی" 2012 اشاره کرد. او برای ساخت این فیلم از سوی اتحادیه زنان روزنامه‌نگار سینمایی آمریکا، برنده دو جایزه بهترین مستندساز زن و شمایل زن سال 2014 شد.

گفتنی است: عموم علاقمندان جهت تماشای این فیلم مستند و شرکت در جلسه نقد و بررسی آن می‌توانند از ساعت 17 عصر یکشنبه (10 خرداد‌ماه) به سالن سینماحقیقت واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 15، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه نمایند. شرکت در این برنامه برای عموم علاقندان آزاد و رایگان است.

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت