94/03/17

مستند «چهار باغ» ملبوس‌باف به نیمه راه تولید رسید

بهروز ملموس‌باف مستندساز مطرح اصفهانی، مستند «چهار باغ» را که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه و کارگردانی می‌کند، به نیمه راه تولید رساند.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، وی درباره‌‌‌ی روند تولید این فیلم گفت: «جرقه ساخت این فیلم مستند از سه سال پیش و زمان ساخت «اصفهان در بوق کارخانه‌ها» در ذهنم زده شد. از‌‌ همان موقع تصمیم گرفتم مستندی با محوریت خیابان چهار باغ اصفهان بسازم که بالاخره امکان ساخت آن از اواخر سال ۹۳ میسر شد.»

او ادامه داد: «در مقطعی ساخت این مستند به دلیل مشکلاتی متوقف شد و تهیه‌کننده انصراف داد، اما خوشبختانه این طرح در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تصویب شد و کار ادامه یافت.»

ملموس‌باف با اشاره به ساخت دو مستند دیگر درباره‌ی شهر اصفهان، توضیح داد: «تا به امروز دو فیلم درباره اصفهان ساخته‌ام. در مستند «اصفهان در بوق کارخانه‌ها» تلاش کردم اصفهان معاصر با محوریت دهه ۲۰ و حیات اجتماعی آن زمان را به تصویر بکشم و به نوعی درباره پدر‌ها و پدربزرگ‌هایمان حرف بزنم؛ اما دومین فیلمم «در عمق میدان» روایتی از میدان قدیمی اصفهان بود و نسبت من را با تاریخ و شهرم نمایش می‌داد.»

وی با تاکید بر اینکه مستند «چهار باغ» بر مدار زندگی شخصی‌اش می‌چرخد، افزود: «مستند «چهار باغ» همانطور که از اسمش پیداست در خیابان چهار باغ می‌گذرد، اما در این مستند تلاش کردم به بخش‌هایی از زندگی خودم نیز بپردازم که همه این اتفاقات حول خیابان چهار باغ شکل می‌گیرد.»

ملموس‌باف در ادامه گفت: «این فیلم تقریبا یک خودبیانگری و راوی اصلی آن دوربین فیلمبرداری است. به همین خاطر همه کارهای مستند «چهار باغ» را خودم انجام دادم. نا‌گفته نماند که زهرا نیازی هم به عنوان مشاور پروژه و تدوینگر در این کار حضور داشته است.»

او با توضیح اینکه فیلم ساختن درباره‌ی اصفهان کار چندان ساده‌ای نیست، خاطرنشان کرد: «مستندسازانی که برای ساخت مستند سراغ اصفهان می‌آیند، به شدت تحت‌تاثیر معماری این شهر قرار گرفته و برای درآمدن از این وضعیت و رسیدن به تعریف شخصی از این شهر تلاش نمی‌کنند! بیرون آمدن از معماری این شهر کار سختی است و خود اصفهان هم این اجازه را به فیلمساز نمی‌دهد.»

وی عنوان کرد: «تلاش کردم در «چهارباغ» به تعریف شخصی از موقعیت شهر و زندگی‌ام برسم. این فیلم زندگی مستندسازی را روایت می‌کند که درگیر مسائل فرزند، همسر و فضای فرهنگی شهرش است. من فکر می‌کنم اگر حال آدم‌های یک شهر خوب باشد، حال شهر هم خوب می‌شود و همزمان با ضربان قلب آدم‌ها، ضربان شهر هم بالا و پایین می‌رود.»

ملموس‌باف در پایان گفت: «در این مستند هر چهار فصل باید وجود داشته باشد. از آنجایی که اوایل پاییز ۹۳ فیلمبرداری آغاز شد، پاییز ۹۴ هم پایان فیلمبرداری خواهد بود، اما درباره روند ساخت فیلم و موضوع آن باید بگویم هنوز پایان فیلم مشخص نیست و هر اتفاقی در زندگی شخصی‌ام بیفتد، در فیلم تاثیر دارد!»

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت