94/04/03

جوانان، قهرمانان ایران را بشناسند; مستند «مسیر» با موضوع زندگی شهید املاکی آماده نمایش شد

فیلم مستند «مسیر» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به کارگردانی محمدرضا نیازی که مستندی با موضوع سرداران شهید دفاع مقدس است، آماده نمایش شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این فیلم که در منطقه غرب ایران و کوه‌های لوشان تصویربرداری شده است، رزم و ایثار سردار شهید حسین املاکی را توسط یکی از همرزمانش (سیف‌الله طهماسبی) روایت می‌کند.

محمدرضا نیازی درخصوص ساخت مستند «مسیر» اظهار داشت: «شهید املاکی جزء آن دسته از شهیدانی است که داستان شهادتش بار دراماتیکی دارد. در عملیات والفجر ۱۰ در منطقه عمومی سیدصادق، شهید املاکی جانشین فرمانده لشگر بود و پس از بمباران شیمیایی دشمن به شهادت رسید.»

این مستندساز با اشاره به نحوه آشنایی با شهید املاکی، خاطرنشان کرد: «من در زمان جنگ از نیروهای ایشان بودم و از سال ۷۰ که وارد سینما شدم، همیشه دغدغه ساخت مستندی از زندگی این شهید را داشتم، اما دست نگه داشتم تا به لحاظ تصویری به بلوغ و درک برسم و بتوانم مفاهیمی را که در نظر دارم، به بهترین شکل به مخاطب منتقل کنم.»

نیازی با تاکید بر اینکه تاکنون از زندگی شهید املاکی مستندی ساخته نشده است، عنوان کرد: «متاسفانه از ایثار و گذشت شهیدانی چون املاکی، فیلم‌های زیادی ساخته نشده است و کمتر مستندسازی سراغ چنین موضوعاتی رفته است. حالا وقتش رسیده که جوانان، قهرمانان ایران را بشناسند و مفاهیمی چون عشق و ایثار به آن‌ها منتقل شود.»

محمدرضا نیازی از سال 1370 فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما آغاز کرده و تاکنون بیش از 10 فیلم و مجموعه مستند تلویزیونی تهیه و کارگردانی کرده که از جمله می‌توان به مجموعه تلویزیونی بهای یک بهانه (قسمت اول: زندگی سردار شهید حاج یدالله کلهر/ قسمت دوم: زندگی سردار شهید سیدمحمد ایلانلو)، فیلم مستند یک روز جانباز و... اشاره کرد.

گفتنی است که عوامل تولید فیلم مستند «مسیر» عبارتند از: کارگردان: محمدرضا نیازی، پژوهشگر: کوروش ایلانلو، تصویربردار: رامین اشراق، صدابردار: سیدمجید هاشمی‌پور، صداگذار: محمد پورفر، مدیر تولید: حجت نیازی، راوی: سیف‌الله طهماسبی، مجری طرح: مؤسسه هنر سیاه و سفید، تهیه‌کننده: سیدداوود سیدی‌گرفمی، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی


بازگشت