94/04/23

روانبخش صادقی: باید مکتب انیمیشن ایرانی را پایه‌گذاری کنیم

رئیس آسیفای ایران اعتقاد دارد که یکی از مباحث قابل توجه در محورهای دومین همایش ملی انیمیشن ایران، بحث هویت ملی است. او می‌گوید: «اگر بخواهیم در انیمیشن ایران به هویت ملی برسیم، باید برنامه‌ داشته باشیم و مکتب انیمیشن ایرانی را پایه‌گذاری کنیم.»

به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، روانبخش صادقی با تاکید بر تاثیر برگزاری این رویداد در حوزه سینمای انیمیشن و ضرورت تداوم آن گفت: «در همایش اول تمرکز ما بر هویت ملی و ایرانی بود. در آن سال بیشتر به دنبال این بودیم که آسیب‌های حوزه انیمیشن را شناسایی و موانع موجود را برطرف کنیم.»

وی ادامه داد: «یکی از مباحث قابل توجه در محورهای همایش، بحث هویت ملی است. اگر ما بخواهیم در انیمیشن ایران به هویت ملی برسیم، باید برنامه داشته باشیم و مکتب انیمیشن ایرانی را پایه‌گذاری کنیم. مثلا دنیا انیمیشن ژاپن را با «مانگو» می‌شناسند. اگر کسی یک بار انیمیشن‌های ژاپنی را دیده باشد می‌تواند آنها را از سایر انیمیشن‌های کشورهای دیگر تشخیص دهد؛ یعنی اگر «مانگو» در فرانسه هم ساخته شود، باز هم ژاپنی است. من معتقدم اگر بعضی از کشورها به سبک خاصی در حوزه انیمیشن رسیده‌اند، هم به لحاظ تصویر و گرافیک و هم نوع رسانه، حتماً برنامه داشته‌اند.»

صادقی خاطرنشان کرد: «سبک ایرانی در انیمیشن از سال 1350 به دلیل فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال شکل‌گیری بود، اما در سال‌های بعد با کم شدن فعالیت دفاتر انیمیشن، متوقف شد؛ ضمن اینکه برش و فاصله در میان نسل‌ها و تحول در گرافیک سبب شد انیماتورها درگیر اِلمان‌های بصری و کامپیوتری شده و متوجه نشوند چه باید بکنند.»

عضو شورای سیاستگذاری و هیات علمی دومین همایش ملی انیمیشن ایران افزود: «انیمیشن سبک ایرانی باید حال و هوای خاصی داشته باشد؛ به این معنا که باید به سبک گرافیکی و نوع روایتی برسیم که وقتی مخاطب با آن مواجه می‌شود، احساس کند این انیمیشن ایرانی است و همه این‌ها باید از مقاله‌های منتخب دومین همایش ملی انیمیشن ایران بیرون بیاید.»

صادقی با اشاره به مقاله‌های رسیده به دبیرخانه همایش یادآور شد: «بیشتر مقالات، مربوط به محور هنر و رسانه انیمیشن است. اگرچه صنعت انیمیشن یکی از مهمترین نیازهای ماست، اما مقالات این حوزه کمتر بود و نیاز به زمان دارد که این حوزه هم مورد توجه قرار بگیرد.»

وی در پایان، ضمن تشکر از مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به خاطر برگزاری این همایش و توجه به سینمای انیمیشن گفت: «امیدوارم خروجی قابل قبول و مناسبی حول محورهای صنعت انیمیشن و هنر و رسانه انیمیشن داشته باشیم و برگزاری این همایش‌ها و در کنار آنها جشنواره‌های انیمیشن، استمرار داشته باشد.»

گفتنی است دومین همایش ملی انیمیشن ایران به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در اواخر مردادماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران


بازگشت