94/04/29

معتمدی: همایش انیمیشن برآیند دیدگاه و نظرات افراد متخصص است

یکی از مدرسان و فعالان عرصه‌ی جلوه‌های ویژه و سینمای انیمیشن معتقد است که برگزاری همایش ملی انیمیشن ایران برآیند دیدگاه و نظرات افراد متخصص بوده و برای رسیدن به پرسش‌های منسجم شکل می‌گیرد تا متوجه شویم در کدام زمینه‌های انیمیشن دچار کمبود و نقص هستیم.

به گزارش روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران، دکتر سیدامیررضا معتمدی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: به عقیده من هر شخصی از دیدگاه خود نسبت به بررسی یک موضوع اقدام می‌کند و این همایش می‌بایست برآیند این نظرات تخصصی باشد. افراد از دیدگاه خود دفاع می‌کنند و در تقابل با سایرین، میزان درستی و خطای آن مشخص می‌شود؛ در این صورت متوجه می‌شویم بیشترین وزن مشکلات به کدام سمت می‌رود.

وی تصریح کرد: اگر در برگزاری این همایش، شورای سیاستگذاری و علمی راهکارهای درستی را در پیش گرفته باشند و افراد حاضر در این همایش نیز جدیت لازم را داشته باشند، پرسش‌های صحیح مشخص شده و پاسخ نهایی هم روشن می‌شود. ضمن اینکه به اعتقاد من شناسایی معضل و مشکلات اصلی، از پاسخ دادن به آنها مهمتر است.

دکتر معتمدی با اشاره به انتخاب مقالات این همایش گفت: سعی کردیم انتخاب دقیق و خوبی داشته باشیم و بیشترین علت حذف یک مقاله، نداشتن ساختار مقاله بوده نه اینکه موضوع جذابی نداشته باشد. البته اگر ابتدا سوالات استخراج می‌شد و در نهایت برای آسیب‌شناسی موارد موجود، فراخوان دریافت مقاله علمی را صادر می‌کردیم، عملکرد بهتری را شاهد بودیم، زیرا مقالاتی که بر اساس سوال هدفمند شکل گرفته بود، کاملا هدفمند پیش می‌رفت.

وی افزود: در زمینه هنر و رسانه به دلیل اینکه فصلی جدید و دارای جذابیت است، مقالات بیشتری وجود دارد اما مشکل اصلی در صنعت انیمیشن است؛ زیرا کالایی برای ارائه وجود ندارد و ساختار تولید انیمیشن را نداریم و همین امر باعث می‌شود تولیدات از نظر مالی با مشکل جدی مواجه شوند.

عضو هیات علمی دومین همایش ملی انیمیشن در انتها خاطرنشان کرد: تعدد جشنواره‌ها و همایش‌ها تضمینی برای دریافت نتیجه مطلوب نیست، اما ساختار این همایش که پژوهشی است سبب می‌شود منابعی را از آن استخراج کنیم؛ منابعی که باید شکل اجرایی و کاربردی به خود گیرد. در نهایت این منابع استخراجی به مدیریت کلان سیاست فرهنگی منتقل شده تا نتیجه آن مشخص شود.

گفتنی است دومین همایش ملی انیمیشن ایران به همت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در اواخر مردادماه ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

روابط عمومی همایش ملی انیمیشن ایران

 


بازگشت